W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Książę William odwiedził Terytorialsów [FOTO]

W środę 22 marca 2023 r. wizytę w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie złożył Jego Królewska Wysokość, Książę William.

W spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Następca brytyjskiego tronu spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” w Rzeszowie.

Jego Królewską Wysokość Księcia Walii, przywitał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim. A więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą. Wtedy kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni” – podkreślił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Współpraca z polskim wojskiem w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią trwa od grudnia 2021 r. , kiedy do Polski przybył pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii. Z kolei od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce.

Wizyta księcia Williama u żołnierzy w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stanowi podziękowanie złożone na ręce każdego z żołnierzy. Wsparcie udzielane uchodźcom przez podkarpackich Terytorialsów od początku inwazji Rosji na Ukrainę, jak również codzienna służba by wzmocnić odporność mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym spotkały się z wielkim uznaniem na świecie.

W Polsce obecnie przebywa ponad 400 żołnierzy ze Zjednoczonego Królestwa, w związku z koniecznością wsparcia wschodniej flanki w obliczu wojny w Ukrainie rozlokowani są na południowym-wschodzie Polski. Jednym z takich miejsc jest Rzeszów.

„Dziękuję także za współpracę wojskową polsko-brytyjską, której przykłady można mnożyć. Ja wspomnę tylko o kilku, a więc o obecności żołnierzy brytyjskich w ramach natowskiego programu eFP w północno – wschodniej części naszego kraju. O obecności żołnierzy brytyjskich z oddziału inżynieryjnego. Jeszcze przed atakiem rosyjskim na Ukrainę, kiedy to Polska została zaatakowana z kierunku Białorusi – atakiem hybrydowym przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki, wtedy wzmacniali granicę Polski żołnierze polscy, ale także i żołnierze brytyjscy. Dziękuję także za wsparcie, jeżeli chodzi o osłonę lotniska w Rzeszowie. Dlatego, że właśnie oddział brytyjski, złożony z żołnierzy, którzy obsługują sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, system Sky Saber jest obecny właśnie tu w Rzeszowie. Strzegąc nieba nad Polską i zapewniając bezpieczeństwo przy wsparciu, jakiego wolny świat udziela broniącej się Ukrainie”– zaznaczył wicepremier.

Wicepremier Mariusz Błaszczak i Jego Królewska Wysokość Książę William podziękowali polskim i brytyjskim żołnierzom za ich służbę oraz umacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Wasza Królewska Wysokość raz jeszcze dziękuję za owocną współpracę polsko-brytyjską. Jest ona jednym z wzorowych przykładów tego, jak można budować jedność państw wolnego świata. Serdecznie za to dziękuję” – mówił wiceprezes Rady Ministrów.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpieczne Wakacje – działania policjantów

Wiadomości Mielec

Mali Rzeszowiacy na Jarmarku Ludowym

Wiadomości Mielec

Mielczanin Roku 2023 według czytelników Korso

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa