Slider
Image default
Galerie

Kto znajdzie pracę w 2018 roku? [FOTO]

Po raz kolejny eksperci rynku pracy oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu dyskutowali o sytuacji na lokalnym rynku pracy i przewidywanych zmianach w 2018 roku. Wyniki pracy ekspertów wskazują, kogo będą poszukiwać pracodawcy oraz w jakich zawodach będą trudności w znalezieniu zatrudnienia. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiego badania „Barometr zawodów”.

– W tym roku ocenie poddanych zostało prawie 170 grup zawodowych, które podzielono na 3 kategorie: zawody deficytowe, nadwyżkowe i zrównoważone. Przedstawiciele zawodów deficytowych nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy, gdyż pracodawcy są zainteresowani zatrudnianiem kandydatów z odpowiednimi kompetencjami. Zawody nadwyżkowe to takie, w których znalezienie pracy jest dużo trudniejsze ze względu na mniejszą liczbę ofert pracy oraz dużą grupę osób poszukujących zatrudnienia. W przypadku zawodów zrównoważonych liczba osób chętnych do jej podjęcia powinna być zbliżona do liczby dostępnych ofert pracy – wyjaśnia Marek Przygoda, koordynator badania w mieleckim urzędzie pracy.

– Ustalenia panelu ekspertów wskazują, że przypadku coraz większej liczby zawodów mamy do czynienia z rynkiem pracownika i pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Większych problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć pracownicy budowlani wszystkich specjalizacji, blacharze, lakiernicy i mechanicy samochodowi, kierowcy pojazdów ciężarowych, kucharze, piekarze, sprzedawcy, krawcy, fryzjerzy, magazynierzy, ślusarze, operatorzy maszyn przemysłowych, spawacze, elektrycy oraz pracownicy linii produkcyjnych – informuje Marek Przygoda.

Do grupy zawodów deficytowych zaliczono także informatyków, inżynierów budownictwa i mechaniki, lekarzy i pielęgniarki, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, pracowników ds. jakości, programistów, projektantów i administratorów baz danych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, a także specjalistów ds. organizacji produkcji, sprzedaży, spedycji, reklamy i marketingu. Zdaniem ekspertów zapotrzebowanie mieleckiego rynku pracy jest tak duże, że pracodawcy poszukują pracowników w ościennych powiatach i zatrudniają osoby nawet bez doświadczenia zawodowego, wymagając jedynie chęci do pracy i gotowości do nauczenia się nowego zawodu.
– W grupie zawodów nadwyżkowych, których przedstawiciele będą mieli trudności ze znalezieniem zatrudnienia znaleźli się ekonomiści, filolodzy, filozofowie, historycy, politolodzy i socjolodzy, inżynierowie ochrony środowiska, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, specjaliści administracji publicznej, technolodzy żywności i żywienia, organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy administracyjni i biurowi oraz pracownicy ds. rachunkowości, księgowości, ochrony środowiska i BHP – dodaje przedstawiciel mieleckiego urzędu pracy.

Szczegółowe wyniki badania można znaleźć pod adresem www.barometrzawodow.pl.

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja