Slider
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka Multimedia Wydarzenia

Ku pamięci poległym w obronie mieleckiego lotniska [FOTO]

Pierwszymi ofiarami niemieckiego totalitaryzmu Ziemi Mieleckiej byli pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych, którzy w 1939 roku 2 września polegli w obronie lotniska w Mielca. Pamiętali o nich władze Gminy Mielec i Miasta Mielec, którzy symbolicznie na ich mogile złożyli kwiaty i zapalili znicze.
                                           

Mielec jako strategiczne miasto, będące miejscem produkcji samolotów wojskowych od pierwszych dni stało się cele nalotów niemieckiego Luftwaffe. Pamiętnego września 1939 roku 6 pracowników mieleckich zakładów poległo podczas bombardowań lotniska. Byli to zarówno mieszkańcy miasta Mielca jaki i miejscowości sąsiadujących należących administracyjnie do Gminy Mielec. Stąd 2 września obecność na cmentarzu parafialnym przedstawicieli władz dwóch samorządów w osobie wójta Gminy Mielec Józefa Piątka, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mielca – Jakub Cena, radny miasta Mielca, Andrzej Zemel oraz kierownik inwestycji Gminy Mielec, Tomasz Ortyl. To jego stryj Stanisław Ortyl z Goleszowa między innymi zginął w nalotach Niemców.
                              
Stanisław Ortyl to mieszkaniec Goleszowa. Odbył służbę wojskową w latach 1935-36, zakończył w stopniu kaprala Szkołę Podoficerską 24 pułku artylerii lekkiej w Jarosławiu. 13 marca Stanisław został zatrudniony w Wytwórni Płatowców Nr 2 w PZL w Mielcu, na wartownika straży przemysłowej. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Książnicach. Jego nazwisko widnieje z pięcioma innymi pracownikami poległymi podczas obrony na tablicy zbiorowego grobu ofiar nalotu na cmentarzu parafialnymi w Mielcu,
                                             
Dla nas kampania wrześniowa zaczęła się 2 września 1939. Pierwszymi ofiarami za suwerenność Ojczyzny byli mieszkańcy Gminy Mielec:
                                 

  • Stanisław ORTYL ur. 6 I 1913 w Goleszowie zm. 2.09. 1939
  • Stefan CIEŚLA ur. 1905, zm. 2.09.1939
  • Stanisław KOPERA ur. 27.11.1913 w Wojsławiu, zm. 2.09.1939
  • Aniela KOZDROWICZ zm. 2.09.1939
  • Stanisław KULAS zm. 2.09.1939
  • Kazimierz SKULSKI zm. 2.09.1939

                    
Gmina Mielec
                

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja