W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka Multimedia Relacje z wydarzeń

Ku pamięci poległym w obronie mieleckiego lotniska [FOTO]

Pierwszymi ofiarami niemieckiego totalitaryzmu Ziemi Mieleckiej byli pracownicy Polskich Zakładów Lotniczych, którzy w 1939 roku 2 września polegli w obronie lotniska w Mielca. Pamiętali o nich władze Gminy Mielec i Miasta Mielec, którzy symbolicznie na ich mogile złożyli kwiaty i zapalili znicze.
                                           

Mielec jako strategiczne miasto, będące miejscem produkcji samolotów wojskowych od pierwszych dni stało się cele nalotów niemieckiego Luftwaffe. Pamiętnego września 1939 roku 6 pracowników mieleckich zakładów poległo podczas bombardowań lotniska. Byli to zarówno mieszkańcy miasta Mielca jaki i miejscowości sąsiadujących należących administracyjnie do Gminy Mielec. Stąd 2 września obecność na cmentarzu parafialnym przedstawicieli władz dwóch samorządów w osobie wójta Gminy Mielec Józefa Piątka, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mielca – Jakub Cena, radny miasta Mielca, Andrzej Zemel oraz kierownik inwestycji Gminy Mielec, Tomasz Ortyl. To jego stryj Stanisław Ortyl z Goleszowa między innymi zginął w nalotach Niemców.
                              
Stanisław Ortyl to mieszkaniec Goleszowa. Odbył służbę wojskową w latach 1935-36, zakończył w stopniu kaprala Szkołę Podoficerską 24 pułku artylerii lekkiej w Jarosławiu. 13 marca Stanisław został zatrudniony w Wytwórni Płatowców Nr 2 w PZL w Mielcu, na wartownika straży przemysłowej. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Książnicach. Jego nazwisko widnieje z pięcioma innymi pracownikami poległymi podczas obrony na tablicy zbiorowego grobu ofiar nalotu na cmentarzu parafialnymi w Mielcu,
                                             
Dla nas kampania wrześniowa zaczęła się 2 września 1939. Pierwszymi ofiarami za suwerenność Ojczyzny byli mieszkańcy Gminy Mielec:
                                 

  • Stanisław ORTYL ur. 6 I 1913 w Goleszowie zm. 2.09. 1939
  • Stefan CIEŚLA ur. 1905, zm. 2.09.1939
  • Stanisław KOPERA ur. 27.11.1913 w Wojsławiu, zm. 2.09.1939
  • Aniela KOZDROWICZ zm. 2.09.1939
  • Stanisław KULAS zm. 2.09.1939
  • Kazimierz SKULSKI zm. 2.09.1939

                    
Gmina Mielec
                
[nggallery id=221]

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Nowa sala gimnastyczna dla II Liceum Ogólnokształcącego

Wiadomości Mielec

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa