W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka

Kulturalne propozycje na październik SCK

Jak co miesiąc publikujemy kalendarz nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Październikowy rozkład jazdy

2 października

Koncert „Warszawskie dzieci” – 2 października, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

W koncercie wystąpią: Mielecka Orkiestra Dęta, Chór Mieszany TŚ „Melodia” i Chór „Pasjonata” z Padwi Narodowej. Koncert zorganizowano dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu  II wojny światowej.

5 października

Spektakl teatralny w wykonaniu Andrzeja Seweryna –  „Wokół Szekspira” – 5 października, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 40 zł i 30 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Andrzej Seweryn, jeden z najlepszych polskich aktorów filmowych i dramatycznych, wystąpi w Domu Kultury SCK z monodramem opartym na dramatach Szekspira. Andrzej Seweryn zagrał w wielu znakomitych filmach w Polsce i za granicą, chociaż największe kreacje stworzył w filmach „Ziemia obiecana” i „Dyrygent” Andrzeja Wajdy.  Jest wielkim aktorem teatralnym, co udowodnił, będąc gwiazdą słynnej Comédie-Français – legendarnego teatru w Paryżu, w którym przez blisko 20 lat grał w języku francuskim.

Obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie. 

Serdecznie zapraszamy na spektakl w Domu Kultury SCK w Mielcu w ramach cyklu „MONO-DUO-DRAMY” – 5 października, godz. 18.00, sala widowiskowa DK SCK.  Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).


10 października 

Inauguracja roku akademickiego 2019/20 Mieleckiego Uniwersytetu Dziecięcego – 10 października, godz. 17, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Kolejny rok akademicki MUD zaczniemy wesoło i z przytupem przy dźwiękach kapeli ZPiT „Rzeszowiacy” i piosenkach zespołu „Kameleon” pod kierownictwem Jolanty Dudzik działającego przy Domu Kultury SCK. Bohaterami wydarzenia będą oczywiście studenci MUD, którzy otrzymają indeksy. Wykład inauguracyjny pt. „Owadzie mieszkania” wygłosi prof. Akademii Rolniczej Kazimierz Wiech – naukowiec dobrze znany, lubiany i ceniony przez naszych studentów.

16 października

Premiera spektaklu Teatru ROZMAITOŚCI – „Ożenek” Mikołaja Gogola – 16 października, godz. 18.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Teatr ROZMAITOŚCI  wystąpi w premierowym przedstawieniu sztuki Mikołaja Gogola „Ożenek”. Ta pierwsza rosyjska komedia obyczajowa jest jedną z najczęściej wystawianych sztuk teatralnych w Europie. Chociaż jej popularność wcale nie była tak oczywista w XIX wieku. Jej premiera wzbudziła oburzenie i wywołała skandal. Rosyjska publiczność początkowo odrzuciła sztukę z powodu łamania obowiązujących konwencji. Pierwszoplanowi bohaterowie nie pochodzą z arystokratycznych kręgów, ich język jest pospolity, nierzadko gwarowy, nie ma romantycznego wątku obfitującego we wzniosłe słowa. Jednak dzięki temu bohaterowie sztuki są realni, pełni śmiesznostek i przywar, sztuka nie kończy się jak happy endem, pokazuje za to niezrealizowane plany i nieromantyczne zamiary. 

W mieleckim przedstawieniu zagrają doświadczeni aktorzy Teatru ROZMAITOŚCI, których widzieliśmy w ostatnich przedstawieniach: „Wesela”, „Ciotka”, „Gdzie diabeł nie może”. Możemy być pewni, że udźwigną trudne zadanie, ponieważ mieli już okazję pokazać swoje komediowe emploi. 


18 października 

Wernisaż wystawy w ramach projektu „Moniuszko – Mielec – Moniuszko” – Galeria ESCEK DK SCK, godz. 18. 

Wstęp wolny.

* * *

Na wystawie znajdą się przedmioty związane z operami Stanisława Moniuszki. Prezentowane będą: plakaty, pocztówki, foldery z oper, publikacje, obrazy, a także pamiątki i przedmioty dotyczące naszego kompozytora.


23 października

Koncert finałowy „Moniuszko-Mielec-Moniuszko”– 23 października, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

* * *

Projekt Moniuszko-Mielec-Moniuszko, w skład którego weszło kilka wydarzeń zorganizowanych przez naszą instytucję, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 -Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

W ramach projektu Moniuszko – Mielec – Moniuszko mielczanie będą mogli obejrzeć dwie wystawy (w Galerii ESCEK i na zewnątrz Domu Kultury SCK – na standach informacyjnych), wziąć udział w warsztatach wokalnych (seniorzy i dzieci). Finałowym akcentem będzie koncert w wykonaniu grup tanecznych działających przy DK SCK oraz solistów i grup wokalnych wyłonionych podczas warsztatów. W repertuarze koncertu znajdą się utwory Stanisława Moniuszki. 

Do 20 października trwa konkurs na teledysk do wybranego dzieła Stanisława Moniuszki, w którym uczniowie szkół średnich mogą wygrać darmową choreografię poloneza studniówkowego.

26 października

Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia powstania Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK – 26 października, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Uroczysta gala z okazji okrągłego jubileuszu Chóru Nauczycielskiego „Akord” będzie znakomitą okazją do zaprezentowania najlepszych i wykonań zespołu oraz podsumowania jego niezliczonych sukcesów na ogólnopolskich konkursach muzyki chóralnej. 

29 października

XIX Przegląd Przedszkolnych Grup Teatralnych „Scenażeria” – 29 października, godz. 9, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Wstęp wolny.

* * *

„Scenażeria” to cykliczny przegląd szkolnych dziecięcych amatorskich grup teatralnych. Uczestnikami są grupy teatralne działające w przedszkolach i szkołach podstawowych powiatu mieleckiego. 

30 października

Transmission – spektakl taneczny zrealizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury – 30 października, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Choreografię do „Transmission” ułożyli: Iwona Olszowska i Ferenc Feher do muzyki Marcina Janusa i Ferenca Fehera. Spektakl powstał przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca. 

JA W MIEŚCIE 

Mamy satysfakcję zaprezentować kilka propozycji, które realizujemy w ramach projektu JA W MIEŚCIE. Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+Inicjatywy lokalne 2019”.

JA W MIEŚCIE ma w swoim założeniu inicjowanie działań angażujących domy kultury w życie społeczności lokalnej. Projekt ma także wzmocnić rolę placówek kultury jako miejsc otwartych i wspólnych dla wszystkich mieszkańców. 

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zainicjowało szereg działań, których celem jest włączenie w rozwój kulturalny miasta jak największej liczby mieszkańców. Mielczanie mogli także zgłaszać swoje pomysły na poszerzenie oferty kulturalnej. Spośród zgłoszonych inicjatyw lokalnych jury wyłoniło 5 najlepszych projektów, które zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury. 

Warsztaty krawieckie „Klub szyjących mam” – przez cztery kolejne soboty – 5, 12, 19, 26 października, od godz. 10 do 12 w Domu Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Do udziału w projekcie zapraszamy mamy z dziećmi w wieku od 6 do 15 roku życia. To nie jest tylko nauka szycia, ale też możliwość poznania nowych trendów w modzie, nawiązanie nowych znajomości, a przede wszystkim wspólne działania mam i dzieci w całkiem nowych okolicznościach. 

Efekty pracy mielczanek zostaną sfotografowane, a ze zdjęć i uszytych przedmiotów powstanie mini galeria, którą zaprezentujemy w DK SCK w Mielcu.  

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 501 721 839.

Warsztaty teatralne dla młodzieży w ramach projektu JA W MIEŚCIE – w każdy piątek października, a więc 4, 11, 18 i 25 października od godz. 14.30 do 16 w filii Kulturnik Domu Kultury  SCK w Mielcu (przy ul. Tańskiego 3. Informacje i zapisy pod numerami telefonów: 604 527 873, 727 626 101.

Wstęp wolny.

* * *

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży mieleckich szkół w wieku od 15 do 19 roku życia. Opiekę nad młodzieżą sprawuje Dorota Świst, polonistka pracująca z młodzieżą w V LO w Mielcu oraz instruktorzy SCK w Mielcu. Zajęcia polegają, m.in. na doborze obsady do poszczególnych ról oraz interpretacji tekstu dramatycznego. Warsztaty teatralne zwieńczy przedstawienie.

Warsztaty Stand-Up z Michałem Kutkiem – 7 października, w godzinach od 11.00 do 19.00 w klubie muzycznym HADES (ul. Krótka 5). 

* * *

Warsztaty stand-up to niezwykła gratka dla wielbicieli tego gatunku. Michał Kutek zapowiada, że podczas warsztatów uczestnicy będą pracować zarówno indywidualnie, jak i w grupach, a punktem wyjścia będą: teoria humoru wzbogacona o przykłady, elementy improwizacji, ćwiczenia rozwijające kreatywność z elementami ruchu scenicznego. Uczestnicy mogą także liczyć na pomoc, jeśli chodzi o tworzenie wizerunku i autoprezentację.

JAM w mieście – jam session mieleckich muzyków w ramach projektu JA W MIEŚCIE – 19 października, godz. 19, Górka Cyranowska.

Wstęp wolny.

* * *

Wielka Orkiestra Mieleckich Muzyków to kolejna inicjatywa w ramach projektu „Ja w mieście”. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich  zajmujących się muzyką, śpiewem i pisaniem tekstów piosenek.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest mielecki zespół alternatywny „Mrzonki”, który tworzy kompozycje autorskie powstające w wyniku spontanicznego zderzania muzycznych i literackich pomysłów. JAM SESSION odbędzie się 19 października na Górce Cyranowskiej w Mielcu (w razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do sali nr 1 Domu Kultury SCK w Mielcu). 


Odbębnianie sztuki – 25 października, godz. 18-23,  sala nr 1 Domu Kultury SCK – trzy wydarzenia w ramach projektu JA W MIEŚCIE:

Godz. 18:

  1. Warsztaty bębnowe z zespołem Foliba, który gra energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym.  Wspólna gra na bębnach pozwoli uczestnikom stać się istotną częścią zespołu i komunikować się za pomocą rytmu. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy rytmiki oraz technikę gry na bębnach afrykańskich: djembe i dundun, a także wezmą udział w  zabawach integracyjnych oraz animacjach rytmicznych. Warsztaty są otwarte dla wszystkich uczestników bez względu na wiek. 

Godz. 19.30 – 23.00

  1. Przegląd muzyków z Mielca lub okolic. 

Wydarzenie jest wyjątkową okazją dla twórców młodego pokolenia, aby rozkręcić swoją przygodę z muzyką i dotrzeć do większej liczby odbiorców. W przeglądzie może wziąć udział każdy artysta lub zespół wykonujący autorską muzykę albo cover w autorskiej, odbiegającej od oryginału aranżacji. Zwycięzcy przeglądu będą mieć okazję zagrania na Dniach Mielca 2020 oraz nagrania jednego utworu w Studio Muzycznym FLY.  Aby zgłosić swoje uczestnictwo w przeglądzie należy pobrać formularz ze strony www.studiofly.pl i przesłać go na adres [email protected] Zwycięzca zostanie wyłoniony w oparciu o głosowanie publiczności, głosowanie internetowe oraz głos komisji składającej się z osób pracujących nad projektem. 

Godz. 18-23:

  1. Wystawa prac lokalnych artystów. 

Będzie to znakomita szansa dla artystów tworzących sztuki wizualne (np. rysunek, fotografie, kolaż, animacje, grafiki, rzeźbę), którzy będą mogli zaprezentować swoje prace szerszej publiczności,  dekorując nimi salę, w której odbywać się będzie wydarzenie. Organizatorzy zapewnią stoły, sztalugi lub inne, konieczne do ekspozycji wyposażenie (po wcześniejszym uzgodnieniu). Artyści wykonujący sztuki multimedialne (grafiki, wizualizacje, animacje) będę mogli w trakcie wydarzenia wyświetlić swoje prace na projektorze.

Każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zostawić coś od siebie na zaimprowizowanej galerii. Ścianka zostanie sfotografowana a zdjęcia zostaną umieszczone na stronie wydarzenia. Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wystawie należy pobrać formularz ze strony www.studiofly.pl i przesłać go na adres [email protected] W temacie wiadomości należy wpisać: ODBĘBNIANIE- WYSTAWA – twoje imię i nazwisko.

WSTĘP NA WYDARZENIE BEZPŁATNY.


Zobacz też...

Anna Wyszkoni z Zespołem – koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego [VIDEO]

Redaktor naczelny

Najpiękniejsze balkony i ogródki przyblokowe wybrane [FOTO]

Michał Krawiec

Mielecki Rattlesnake w klubie Hades [VIDEO]

Redaktor naczelny