W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Kulturalny lipcowy rozkład jazdy Dom Kultury SCK

1-3 lipcaWydarzenia z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.

1 lipca

Koncert „Przyszliśmy Rzeszowiacy” – 1 lipca, godz. 18, park im. ZPiT „Rzeszowiacy” (za Miejską Biblioteką Publiczną przy ul. Kusocińskiego).

Koncert towarzyszył będzie uroczystości odsłonięcia tablicy okolicznościowej upamiętniającej nadanie parkowi miejskiemu imienia ZPiT „Rzeszowiacy”.

Wstęp wolny.

2 lipca

Msza św. w intencji byłych i obecnych członków ZPiT „Rzeszowiacy” – 2 lipca, godz. 11 kościół MBNP.

* * *

„Koncert Pokoleń” – 2 lipca, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

3 lipca

„Zagrajcie mi sztajera…” – potańcówka folkowa z muzyką na żywo, 3 lipca, godz. 18, Rynek Starego Mielca.

Wstęp wolny.

Wydarzenia towarzyszące:

Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Ciury „Wykroje pamięci” – Galeria ESCEK, 1 lipca, godz. 17.

Wstęp wolny.

* * *

„Wykroje pamięci” to wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i folklorem polskiej wsi. Składa się na nią cykl pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji.

Wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła.

Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.

Dzieła plastyczne, jak i zapomniana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.

10 lipca

„SztukaRYNKI” – rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży wraz z rodzinami oraz koncert muzyki na żywo – 10 lipca, godz. 16, Rynek Starego Mielca.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

To już czwarta edycja „SztukaRYNEK”, czyli rodzinnych warsztatów plastycznych na Rynku Starego Mielca. Poprzednie edycje odbyły się w 2018, 2019 i 2021 roku, a ich tematami były: „Dzika Afryka”, „Morskie opowieści”, „Gry i zabawy podwórkowe”, etc.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów będzie „Kolorowa łąka”. Warsztaty w godz. 16-18 poprowadzi Agnieszka Szala-Jagiełło. Muzycznym uzupełnieniem popołudnia będzie występ „Summer Voice” – zespołu wokalnego Domu Kultury SCK pod dyrekcją Małgorzaty Pazdro. Na koncert zapraszamy o godz. 18.

15 lipca

Plenerowe kino nieme z muzyką na żywą Orkiestry Ludwika Sarskiego – 15 lipca, godz. 21, Park Oborskich, ul. Legionów 73.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. 

Orkiestra Ludwika Sarskiego rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2018 roku, artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych z udziałem m.in. Bustera Keatona, czy Charliego Chaplina.

W Mielcu planowana jest projekcja filmów niemych z Charliem Chaplinem w roli głównej: „Charlie strażakiem” i „Charlie się żeni”. To do tych filmów podkład muzyczny zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego.

Orkiestra udanie zaprezentowała się już mieleckiej publiczności w zeszłym roku, ilustrując muzycznie film „Bestia”.

16 lipca

„Grand Off” – najlepsze, niezależne filmy świata – przegląd filmów krótkometrażowych – 16 lipca, godz. 21.15, Park Oborskich.

Organizator: kino „Galaktyka Domu Kultury SCK.

22 lipca

Recital fortepianowy laureata Szymona Nehringa – 22 lipca, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Recital Szymona Nehringa, polskiego pianisty, zwycięzcy wielu konkursów pianistycznych oraz finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, odbędzie się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Cykl zorganizował Polski Impresariat Muzyczny, który powstał w 2019 r. w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a jego celem jest tworzenie atrakcyjnej oferty koncertowej opartej na muzyce poważnej w interpretacji najwybitniejszych polskich artystów, skierowanej do mniejszych miejscowości w całej Polsce. W programie recitalu znajdą się utwory Fryderyka Chopina.

31 lipca

Rodzinny plener malarski – 31 lipca, od godz. 16 do 19, Muzeum Regionalne „Pałacyk Oborskich” przy ul. Legionów.

Organizatorzy: Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”.

Wstęp wolny.

* * *

Dom Kultury SCK i Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” SCK zaprasza na imprezę, podczas której odbędą się m.in. warsztaty plastyczne dla młodszych i starszych mielczan.

Kino letnie

Kino Galaktyka zaprasza na seanse kina letniego – 22-24 oraz 29-31 lipca, godz. 21.15, Park Oborskich, ul. Legionów 73.

Muzeum Historii Regionalnej

9 lipca

Wernisaż wystawy pt. „Oświetlenie. Historie wybrane” w Pałacyku Oborskich.

Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

„Mielec w starej fotografii” – pokaz zdjęć 3D – 6, 13, 20, 27 lipca, godz. 12, MHF „Jadernówka”

Sesje zdjęciowe w „Jadernówce” – od godz. 14 do 18 we wszystkie niedziele lipca.

* * *

Warto w niedzielne popołudnia przyjść do Jadernówki na sesje fotograficzne. Można skorzystać z garderoby muzeum, można wziąć własne stroje.

Zapraszamy w sezonie letnim w każdą niedzielę od godz. 14 do 18.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa