19 sierpnia 2018, 6:06
Slider
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Plakaty

Kulturalny rozkład jazdy – maj 2017

Wydarzenia kulturalne w maju

Jak co miesiąc publikujemy kalendarz nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

3 maja

Muzyczna majówka – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.

Miejsce: scena obok kościółka św. Marka na Starówce (obok kładki).

Czas: 3 maja od godz. 16 do 18.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Muzyczna majówka to koncert plenerowy, który powoli staje się tradycją obchodów 3-majowych. Swoje umiejętności muzyczne mają okazję zaprezentować młodzi muzycy, którzy kształcą się w naszej PSM, ale też stałym punktem programu są występy zespołów muzycznych Domu Kultury SCK. W tym roku wystąpi Big Mielec Band Waldemara Ozgi.

Od rana mielczan w centralnych punktach miasta ,,budzić” będzie Mielecka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego.

 

11 maja

Konferencja ,,Na fundamentach wiary” z okazji jubileuszu 70-lecia parafii MBNP.

Miejsce: sala Kany, ul. Ks. Arczewskiego;

Czas: 11 maja, od godz. 11 do 14.

Organizator: Muzeum Regionalne SCK, Klub Inteligencji Katolickiej;

Wstęp wolny.

* * *

W programie konferencji są następujące wykłady: ,,Powstanie i pierwsze lata istnienia parafii MBNP w Mielcu. Posługa ks. Prałata Henryka Arczewskiego” – Krzysztof Haptaś, ,,Droga przez mękę, czyli starania o budowę nowego kościoła w Mielcu-Osiedle” – dr Jerzy Skrzypczak, ,,Ksiądz prałat Jan Białobok – proboszcz parafii w latach 1978-1997. Kapłan i patriota” – Władysław Bieniek, ,,Wizytacje biskupów Jerzego Ablewicza i Józefa Życińskiego w parafii MBNP” – ks. Dr hab. Janusz Królikowski, ,,Powstanie i działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w latach 1981-2016” – dr Andrzej Skowron, ,,Parafia MBNP jako wspólnota ludzi wierzących. 20 lat posługi w parafii ks. Kazimierza Czesaka” – Józef Witek.

12 maja

Doroczna wystawa Prac Artystów Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego w Mielcu.

Miejsce: Galeria ESCEK Domu Kultury SCK;

Czas: 12 maja – 28 maja, wernisaż wystawy – 12 maja, godz. 18;

Organizator: Dom Kultury SCK;

Wstęp wolny.

* * *

Stowarzyszenie Twórców Kultury Plastycznej im. Jana Stanisławskiego powstało w 1998 r. z inicjatywy mieleckich artystów. Stowarzyszenie integruje około 30 osób w różnym wieku. Są wśród nich malarze, rzeźbiarze, graficy, a łączy ich idea i pasja tworzenia. Ambitne cele STKP konsekwentnie realizuje w oparciu o aktywną działalność przejawiająca się w postaci spotkań twórców, organizację corocznych ekspozycji, wystaw indywidualnych i zbiorowych w różnych miastach Polski. Członkowie STKP wielokrotnie uczestniczyli w organizowanych przez stowarzyszenie plenerach w kraju i zagranicą.

13 maja

Spektakl Teatru Rozmaitości” DK SCK – ,,Rozmowa przy wycinaniu lasu”.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Czas: 13 maja, godz. 18 – 20.

Organizator: Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury.

Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

* * *

„Rozmowy przy wycinaniu lasu” na podstawie sztuki Stanisława Tyma to opowieść o drwalach, których głównym zajęciem jest czekanie. Codziennie czekają, aż przyjedzie Siekierowy (Grzegorz Cebula) i rozda im narzędzia pracy, by po zakończonej dniówce znów je zebrać. Domorosły filozof Macuga (Janusz Pacholec), naiwny Dunlop (Hubert Pomiankiewicz) i lizus Zyzol (Bartosz Kramarz) chętnie słuchają krwawych historii oraz bajek o królewnach przecudnej urody i kapiących złotem pałacach pięknie opowiadanych przez pana Siekierowego i pana Gajowego (Jan Stępień). W tej osobliwej grupie jest też nie pijący alkoholik, Bimber, grany przez Edwarda Kociańskiego.

Wszyscy łatwo poddają się codziennym dyrektywom zwierzchników, choć często w wydawanych przez nich poleceniach i decyzjach nie widzą sensu i logiki. Ich szarą codzienność rozjaśnia pojawienie się kuszącej i powabnej Ethali (gościnnie Magdalena Kriger). Świat przedstawiony jest ze swoistym poczuciem humoru – życzliwym i ciepłym zwykłym ludziom, ale złośliwym i kąśliwym wobec hochsztaplerów oraz cwaniaków. Muzykę do przedstawienia napisał mielczanin Robert Śmist. Inspicjentem i suflerem w jednej osobie jest niezastąpiona Anna Dusza.

 

14 maja

,,Koncert wiosenny” Mieleckiej Orkiestry Kameralnej.

Miejsce: sala widowiskowa Domu Kultury SCK;

Czas: 14 maja, godz. 17-18.

Organizator: SCK i PSM.

Wstęp wolny.

* * *

Muzyczna ekspresja wiosennego optymizmu, najambitniejsza artystycznie prezentacja Mieleckiej Orkiestry Kameralnej podsumowująca sezon artystyczny 2016/2017. W repertuarze dzieła mistrzów brzmień klasycznych: J. Brahmsa, W. A. Mozarta, J. Straussa, A. Vivaldiego 

 

 

18 maja

Dzień Otwarty Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury

Miejsce: Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury

Czas: 18 maja, od godz. 8 do 13 – zwiedzanie dla grup zorganizowanych, od godz. 16 do 20 –zwiedzanie Domu Kultury i koncerty zespołów Domu Kultury dla wszystkich.

Organizator: Dom Kultury SCK

Wstęp wolny.

* * *

Dom Kultury SCK co roku organizuje ,,Dzień otwarty Domu Kultury”. Celem jest pokazanie codziennej działalności instytucji, w której – oprócz wydarzeń artystycznych, a więc koncertów, spektakli, występów kabaretów, etc. – odbywają się warsztaty artystyczne, edukacyjne, swoje umiejętności szkolą zespoły muzyczne, wokalne, taneczne, chóry, teatry, grupy plastyczne. W tych zajęciach bierze udział w ciągu tygodnia blisko 1000 osób. Dom Kultury jest też miejscem wystaw. Pod patronatem instytucji działają stowarzyszenia, Mielecki Uniwersytet Dziecięcy, a w murach Domu Kultury odbywa się większość zajęć Uniwersytetu III Wieku. Dniom otwartym przyświeca idea pokazania tych wielu aktywności i zachęcenie do udziału w edukacji artystycznej.

30 maja

Koncert pieśni maryjnych

Miejsce: kościół pw. MBNP;

Czas: 30 maja od godz. 19 do 22;

Organizator: parafia p.w. MBNP w Mielcu, Dom Kultury SCK, Towarzystwo Śpiewacze ,,Melodia”;

Wstęp wolny.

* * *

Koncert pieśni maryjnych odbędzie się po raz trzeci. Jest okazją do wspólnego muzykowania chórów i zespołów muzycznych całego powiatu mieleckiego. Chóry i zespoły postanowiły wiosną, w nawiązaniu do nabożeństw majowych, zaprezentować pieśni maryjne w swoim wykonaniu. W tegorocznej edycji koncertu wystąpią m.in.: chór i orkiestra ZPiT ,,Rzeszowiacy”, chór Męski i Mieszany ,,Melodia”, Chór nauczycielski ,,Akord”, uczniowie PSM w Mielcu

Koncert pieśni maryjnych to inicjatywa proboszcza parafii p.w. MBNP ks. Kazimierza Czesaka.

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja