W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka

Kulturalny rozkład jazdy na listopad SCK

Samorządowe Centrum Kultury

Wydarzenia kulturalne w listopadzie: Jak co miesiąc publikujemy kalendarz nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Inscenizacja uliczna
Inscenizacja uliczna pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Inscenizacja pt. „Przyjazd brygadiera Piłsudskiego do Mielca” – 10 listopada, w godz. od 14.30 do 17.30, Pomnik Wolności – Rynek – Park Oborskich.


Organizatorzy: Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Obywatelski Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.

* * *
Plan inscenizacji:
Pomnik Wolności
godz. 14.30 – 15.15
Rozpoczęcie inscenizacji sceną rozbrajania żołnierzy austriackich przez POW na wieść o zakończeniu I wojny światowej i powstaniu wolnej Polski; wezwanie do przejścia na Rynek i powitania brygadiera Piłsudskiego; przemarsz mielczan do Rynku ulicą Mickiewicza;
Rynek

 


godz. 15.15 – 16.25
Mielczanie witają brygadiera Piłsudskiego i burmistrza Mielca, którzy wjeżdżają na Rynek w asyście plutonu legionistów, kawalerzystów i skautów; Piłsudski wygłasza przemówienie z balkonu kamienicy ,,Łojczykówka”; burmistrza Mielca odczytuje z balkonu ,,Łojczykówki” oryginalną informację z 1918 r. o powstaniu niepodległej i zjednoczonej Polski; krótka inscenizacja muzyczna; wspólne zdjęcie mielczan z brygadierem Piłsudskim; Józef Piłsudski i burmistrz Mielca przejeżdżają kabrioletem w asyście konnego patrolu ułanów, drużyny skautów i pocztów sztandarowych do Parku Oborskich.

Park Oborskich
godz. 16.25-17.30
Delegacja mielczan wita brygadiera Piłsudskiego i burmistrza Mielca w Parku Oborskich; brygadier Piłsudski i burmistrz Mielca pozdrawiają mielczan z balkonu Pałacyku Oborskich; śpiewanki patriotyczne ,,Sto pieśni na stulecie”.

Koncert
Koncert Niepodległościowy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Franciszka Wyzgi – 11 listopada, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Uroczysty koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie artystycznym hołdem dla tego wydarzenia, jakże ważnego w dziejach naszego kraju.
Orkiestra zaprezentuje dzieła wokalne i instrumentalne najwybitniejszych polskich kompozytorów, w sposób szczególny honorując twórczość Stanisława Moniuszki (z uwagi na obchodzony rok moniuszkowski). Nie zabraknie również pieśni patriotycznych w łączonym wykonaniu męskich części czterech lokalnych chórów, w finale zaś zabrzmi Cantus Mielecenzis, gdy do artystów dołączą słuchacze, a wszystko to oprawione interesującymi informacjami o wydarzeniach sprzed wieku na ziemi mieleckiej, o co zadba znany historyk lokalny Józef Witek.
Mielecka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Franciszka Wyzgi wystąpi z: Chórem I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu pod kierunkiem Pawła Lisa, Chórem II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu przygotowanym przez Agnieszkę Straż, Chórem Nauczycielskim „Akord” ZNP i SCK w Mielcu pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, Chórem Męskim Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” w Mielcu przygotowanym przez Macieja Fijałkowskiego. W programie usłyszymy utwory: Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Stanisława Moniuszki, Ignacego J. Paderewskiego, Jana Stefaniego, pieśni patriotyczne.
Patronat nad koncertem objął Prezydent Miasta Mielca. Organizatorem koncertu jest Mieleckie Towarzystwo Muzyczne.

Konkurs
Konkurs „Artystyczne drogi do Niepodległości” – finał powiatowy – 14 listopada, godz. 10, Dom Kultury SCK, przy al. Niepodległości 7.

* * *
Muzeum Regionalne SCK w Mielcu – Pałacyk Oborskich oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu zapraszają do udziału w konkursie „Artystyczne drogi do Niepodległości”.
Konkurs skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych i oraz III klas gimnazjów. Łączy w sobie wiedzę z kilku dziedzin: historii, języka polskiego oraz historii sztuki. Składa się z dwóch etapów: szkolnego oraz powiatowego.
Etap szkolny odbywa się w szkołach w terminie od 2 do 9 listopada. Placówki zobowiązane są zgłosić swój udział do organizatorów konkursu.
Wszelkie szczegółowe informacje na temat wymagań można uzyskać pod numerami telefonów: M. Głodzik, tel. 691 881 885, M. Stryczek, tel. 663 320 772.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury.
Zachęcamy do udziału w konkursie.

Konkurs
Eliminacje Rejonowe XXVIII Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej – 15 listopada, godz. 9, sala nr 1 Domu Kultury SCK.

* * *
Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich miasta i powiatu. Będzie rozgrywany w dwóch kategoriach: recytacja poezji religijnej i poezji śpiewanej.

 

 

Festiwal tańca
XII Festiwal Tańca Współczesnego i Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty” Mielec – 17 – 18 listopada, godz. 9-15, sala widowiskowa DK SCK. Dodatkowo 17 października zapraszamy na spektakl taneczny o godz. 19 w sali widowiskowej DK SCK.
Wstęp na spektakl taneczny: bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty” odbywają się w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego. Konfrontacje to propozycja artystyczna o formule konkursowej adresowana do tancerzy powyżej 12 roku życia, którzy na co dzień pracują w oparciu o elementy techniki tańca współczesnego.
Soliści, duety oraz zespoły zostają zakwalifikowani do konkursu na podstawie nadesłanych kart zgłoszeń oraz płyt DVD zawierających nagranie prezentacji zgłoszonej do konkursu. Powołane przez organizatorów profesjonalne jury przyznaje nagrody w każdej kategorii tanecznej /solo, duet, zespół/. Liczba nagród w każdej kategorii (maksymalnie 3) uzależniona jest od poziomu prezentacji konkursowych, według uznania Jury.
Obok części konkursowej w menu Festiwalu Tańca Współczesnego znajdują się także warsztaty (18 listopada) i spektakl taneczny (17 listopada, godz. 19).

 

Koncert
Koncert BIG Mielec Band – 24 listopada, godz. 18, sala nr 1 Domu Kultury SCK.
Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Od kilku lat BIG Mielec BAND Samorządowego Centrum Kultury przyzwyczaił mielczan do koncertu jazzowego na początku listopada. W tym roku ze względu na rekordową kumulację koncertów, spektakli i wydarzeń na przełomie października i listopada (jubileusz Mieleckiej Orkiestry Dętej, premiera ,,Wesela”, koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej dla Niepodległej, inscenizacja uliczna ,,Przyjazd brygadiera Piłsudskiego do Mielca etc.) nasz BIG Mielec BAND zaprasza na swój koncert 24 listopada.

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa