W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Licealiści wyjechali do szkoły partnerskiej w Niemczech

II LO powróciło do międzynarodowych spotkań młodzieży w ramach wymiany z uczniami Christian-Ernst-Gymnasium w Erlangen. 

24 marca 2023 r., po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, licealiści Kopernika wyruszyli do Niemiec, aby poznać swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej Christian Ernst Gymnasium. W trakcie trwającej dziesięć dni wymiany uczniowie pod opieką p. Doroty Dzii, p. Bożeny Kosińskiej oraz P. Bartosza Skwiruta zwiedzili nie tylko Erlangen, ale też Norymbergę, Erfurt, Wartburg i Weimar. Młodzież miała również okazję do zaprezentowania swojej kreatywności w konkursie fotograficznym. Wyjazd stał się szansą na poznanie odmiennych zwyczajów, tradycji oraz sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Uczniowie mieszkali w domach kolegów z Erlangen, a we wrześniu, kiedy odbędzie się rewizyta grupy niemieckiej, będą gościć ich u siebie. Będzie to także okazja do świętowania trzydziestolecia wymiany. 

Program wymiany był bardzo bogaty. Zadbali o to koordynatorzy przedsięwzięcia: pani Dorota Dzija po stronie polskiej i pan Julian Bobe po stronie niemieckiej. Młodzież z Mielca miała okazję zwiedzić Erlangen, wziąć udział w „Dniu otwartym” w Christian-Ernst-Gymnasium (to typ szkoły od 5 do 12 klasy kończący się jak u nas, maturą), zobaczyć Norymbergę, czy Bamberg wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Licealiści uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Turyngii. Zwiedzili Weimar, miasto Johanna Wolfganga Goethego i Friedricha Schillera, szkoły projektowania i budownictwa Bauhaus. W  Erfurcie, stolicy Turyngii, obejrzeli muzeum STASI (NRD-owskich służb bezpieczeństwa). Kolejnym punktem wycieczki był zamek Wartburg, a w nim pomieszczenia, gdzie ukrywający się przed prześladowaniami Martin Luther (Marcin Luter) przetłumaczył Biblię z greki na język niemiecki i stworzył podwaliny współczesnego języka używanego w Niemczech. W programie wymiany znalazł się też ciekawy projekt fotograficzny, w którym licealiści mogli wykazać się kreatywnością.

Miły akcentem było przyjęcie uczniów przez burmistrza Erlangen, pana dr Floriana Janika, w Ratuszu. Burmistrz, z okazji trzydziestolecia wymiany, otrzymał od koordynatorki – pani Doroty Dzii – pamiątkową torbę z logo wymiany oraz zaproszenie na obchody jubileuszowe w przyszłym roku. Młodzież wzięła również udział zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej, podczas których opowiadała o Polsce, Mielcu oraz II LO. Mieszkając w rodzinach niemieckich, licealiści mieli przede wszystkim możliwość poznania życia codziennego, zwyczajów panujących w domach niemieckich oraz sposobu spędzania czasu wolnego przez swoich rówieśników z kraju sąsiedniego.

Projekt sfinansowano z wpłat rodziców i dotacji pozyskanej od organizacji Polsko-Niemiecka-Współpraca-Młodzieży Wymiana młodzieży między II LO i Christian Ernst Gymnasium przetrwała tyle lat dzięki ogromnemu zaangażowaniu koordynatorów. Dorota Dzija z powodzeniem prowadzi ją od 20 lat, a rozpoczynała 30 lat temu jako uczennica.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nowa nazwa dla Basenów Odkrytych – konkurs

Wiadomości Mielec

W Radomyślu Wielkim recytowali Brzechwę

Wiadomości Mielec

Festiwal Pieśni Maryjnych [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa