W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka

Lutowy rozkład jazdy z kulturą

Jak co miesiąc publikujemy propozycje kulturalne jakie przygotowało Samorządowe Centrum Kultury w miesiącu lutym.

6 lutego

Koncert pianistów wraz Lwowską Orkiestrą Kameralną w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – 6 lutego, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 25 i 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * * 

Serdecznie zapraszamy na koncert wybitnej Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „Akademia” pod dyrekcją Igora Pylatyuka. Koncert odbędzie się w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Forum to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Na przełomie stycznia i lutego Sanok staje się zimową stolicą pianistyki i rok w rok gości do 500 uczestników z kilkunastu krajów Europy.

Od kilku lat Mielec jest jednym z tych miast, które współpracują z Forum Pianistycznym. Dzięki temu rokrocznie gościmy w Mielcu wybitną Lwowską Orkiestrę Kameralną. W tym roku LOK „Akademia” wystąpi pod dyrekcją Igora Pylatyuka i towarzyszyć będzie najbardziej obiecującym i utalentowanym młodym pianistom uczestniczącym w „Bieszczadach bez granic”. 

12 lutego

„Imieninki u Walentynki” – koncerty zespołów artystycznych DK SCK; godz. 17 i 18.30, sala widowiskowa DK SCK. 

Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

W walentynkowych koncertach wystąpią zespoły artystyczne Domu Kultury SCK. O godz. 17 w sali widowiskowej zobaczymy: Teatr Tańca AleToNic, „Flamingi”, „Beznazwy” oraz Szkoła Tańca Towarzyskiego Gala Mielec; o godz. 18.30 wystąpią natomiast: DZT „Ziemia Mielecka”, ZT „Mali Rzeszowiacy”, klasa taneczna SP 1, warsztaty wokalne „Kameleon”. Zapraszamy!

14 lutego

Wernisaż wystawy „Ryszard Gancarz. Malarstwo/Rysunek” – 14 lutego, godz. 18, Galeria ESCEK DK SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Ryszard Gancarz wypracował sobie niepowtarzalny styl, który powodował, że jego dzieła łatwo jest rozpoznać. Oryginalność budował na ciągłych poszukiwaniach i eksperymentach oraz wystrzeganiu się utartych schematów. Lubił układać obrazy w cykle, a wciąż eksponowanymi motywami były przedmioty umieszczone w przestrzeni miasta. Ulubił sobie martwą naturę, choć w jego dorobku jest także wiele pejzaży i scen figuratywnych. Ekspozycja w Galerii ESCEK w Mielcu pochodzi ze zbiorów rodziny artysty. 

Ryszard Stanisław Gancarz pochodzi z Mielca, chociaż całe dojrzałe życie związał z Sandomierzem, gdzie osiadł po studiach, żył, tworzył i pracował aż do swojej śmierci.

Urodził się 26 kwietnia 1955 roku w Mielcu, uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, a także w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu (1970-1975). Podjął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1980 r. w Pracowni Miedziorytu profesora Mieczysława Wejmana. Zaraz po studiach przyjechał i osiadł w Sandomierzu, zachęcony aktywną polityką miasta na rzecz tworzenia lokalnego środowiska artystycznego. Miał możliwość zamieszkać tu wraz z rodziną, z czasem otrzymał też mieszkanie i lokal na pracownię, gdzie tworzył przez 30 lat. 

Trzykrotnie (w 1985, 2000 i 2006 r.) był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. 

Był laureatem szeregu nagród na wystawach ogólnopolskich, m.in. na „Triennale z Martwą Naturą”, „Primum non nocere”, „Salonie Zimowej Plastyki”. 

Zrealizował 30 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in w Niemczech, Francji, Szwecji, Japonii i USA. Jego prace znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych i w państwowych Galeriach Sztuki Współczesnej oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Za szczególny wkład w kulturę polską został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zmarł 12 maja 2017 roku w Sandomierzu

16 lutego

Koncert karnawałowy „Słynne tanga i walce” Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 16 lutego, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK w Mielcu.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

Patronat: Prezydent Miasta Mielca

* * *

Mielecka Orkiestra Symfoniczna w karnawałowej odsłonie wystąpi po raz trzeci, chociaż tradycja tych koncertów w wykonaniu jej poprzedniczki – Mieleckiej Orkiestry Kameralnej jest znacznie dłuższa. Z muzykami MOS wystąpi tenor Marcin Pokusa, a koncert poprowadzi Marta Gałkowska. MOS pod dyrekcją Franciszka Wyzgi wykona tanga i walce autorstwa: Francisco Canaro, Piotra Czajkowskiego, Adama Karasińskiego, Antona Malando, Gerardo Rodrigueza, Emile Waldteufela, Henryka Warsa, Sebastiana Yradiera. 


13, 18 i 19 lutego

Musical „Siostrzyczki” – spektakle dla szkół; 13 i 18 lutego, godz. 9 i 11, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety dla szkół w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna). 

* * *

Musical „Siostrzyczki” – 19 lutego, godz. 18, sala widowiskowa DK SCK. 

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna). 

* * *

Akcja musicalu „Siostrzyczki” rozgrywa się w zakonie, a głównymi bohaterkami są tytułowe siostrzyczki zakonne. Na scenie zobaczymy 42 wykonawców w wieku od 13 do 70 lat. 

Reżyseria i choreografia – Anna Leszkiewicz. Muzycznie spektakl oprawiła Małgorzata Pazdro. Ona także objęła opieką muzyczną wokalistów.


25 lutego

Koncert Daniel Toledo Quartet – 25 lutego, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 50 i 40 zł (balkon) do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Daniel Toledo Quartet to zespół uznanych muzyków jazzowych, na czele którego stoi ekwadorski kontrabasista Daniel Toledo. W skład zespołu wchodzą znani polscy muzycy: Kuba Więcek – saksofon, Piotr Orzechowski (Pianohooligan) – fortepian, Michał Miśkiewicz – perkusja.

Zespół nagrał wspólnie album zatytułowany „Fletch”, który trafi na rynek w lutym 2020 roku. Na najnowsze wydawnictwo składają się utwory, w których tradycja europejskiego jazzu, wchodzi w dialog z muzyką Ameryki Południowej, nade wszystko Ekwadoru. 


Wystawy Muzeum Regionalnego SCK:

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

15 lutego – wernisaż wystawy „Francja elegancja. Moda w czasie belle epoque”.

Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

Wystawa: „Mielec 1939-1945″. Ekspozycja od lutego do kwietnia.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa