W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka

MEN doceniło innowacyjny projekt Powiatu Mieleckiego

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło starostę Zbigniewa Tymułę i dyrektora Zespołu Szkół Technicznych Mariusza Wojciechowskiego do udziału w panelu dyskusyjnym podczas Kongresu Powiatów „Dobry Zawód” we Wrocławiu. Tematem była dobra współpraca na linii samorząd – szkoła – przedsiębiorstwo.

Mieleccy prelegenci wraz z Darią Korcz, Dyrektorem Działu Badawczo-Rozwojowego firmy Linetech, opowiedzieli o realizacji innowacyjnego projektu „Zawody przyszłości – doskonalenie kształcenia zawodowego w powiecie mieleckim” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

W jego ramach uczniowie Zespołu Szkół Technicznych kształcą się do wykonywania zawodu technika mechanika lotniczego przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Jedną z nich są gogle do wirtualnej rzeczywistości.
– Zespół Szkół Technicznych jest jedną z pierwszych szkół w kraju, która wykorzystuje taką technologię podczas zajęć.

Do tej pory uczniowie kształcący się na kierunku mechanika lotniczego odwiedzali hangary po raz pierwszy w czwartej klasie. Dziś młodzież może przyglądać się codziennej pracy na hangarze przy pomocy gogli do wirtualnej rzeczywistości, a do tego rozpoczyna praktyki już od pierwszego roku nauki – mówiła w trakcie trwania panelu dyskusyjnego Daria Korcz.
– Uczniowie odbywają staże w wymiarze 450 godzin.

Swoje kwalifikacje podnoszą również nauczyciele, których praktyki trwają 160 godzin – mówił Mariusz Wojciechowski, dyrektor ZST. Podczas dyskusji wielokrotnie podkreślił istotę współpracy pomiędzy szkołą, przedsiębiorstwem a lokalnym samorządem. – Starostwo powiatowe zawsze z dużą otwartością podchodziło do naszych pomysłów. Bardzo cieszy nas to, że na kwestiach edukacyjnych w naszym powiecie się nie oszczędza – dodał.
– Pieniądze zainwestowane w młodzież to dobrze zainwestowane pieniądze, to nasza przyszłość. Dlatego cieszy nas realizacja projektów takich jak „Zawody Przyszłości”, które podnoszą kwalifikacje młodych ludzi i dają im szasnę na dobre zatrudnienie – tłumaczył we Wrocławiu starosta Zbigniew Tymuła.

Mówiąc o powiatowej edukacji, wyliczył również zrealizowane w ostatnim czasie inwestycje. – Tylko przez trzy lata obecnej kadencji zainwestowaliśmy w rozwój zaplecza edukacyjnego szkół ponad siedem milionów złotych. Prawie przy każdej szkole wybudowaliśmy boisko bądź halę sportową, obecnie ubiegamy się o środki na budowę kolejnego takiego obiektu.
Oprócz branży transportu lotniczego omówionej przez mieleckich prelegentów, podczas kongresu przedstawione zostały również innowacyjne projekty z branż: chemicznej, elektryczno-energetycznej i transportu kolejowego.
Kongres „Dobry Zawód” został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

W kongresie bierze udział wzięło prawie 1000 osób z całej Polski, wśród nich przedstawiciele ministerstw, władz wojewódzkich i powiatowych, spółek Skarbu Państwa, kuratorzy oświaty, parlamentarzyści, kierownictwo i dyrektorzy departamentów MEN oraz dyrektorzy jednostek podległych MEN, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Podsumowanie XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki

Wiadomości Mielec

Miejski Konkurs Ekologiczny FOTO]

Wiadomości Mielec

Uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego w Tuszowie Narodowym [FOTO, VODEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa