W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Przestępstwa, skandale, afery

Mielczanie biorą sprawy w swoje ręce. Kronospan obiecuje poprawę!

W sobotę na terenie jednego z mieleckich klubów fitness odbyło się spotkanie aktywistów facebookowego profilu o nazwie ,,Blokada truciciela Melnoxu. Czas najwyższy rozwiązać ten śmierdzący problem”.

Grupa na Facebooku liczy ponad 5200 osób. W spotkaniu uczestniczyło prawie 100 aktywistów. Omawiane były strategie działania i plany na przyszłość, bezradność władz i powolny exodus młodych ludzi z miasta, które nie radzi sobie wieloletnim problemem.
Po ponad godzinnym spotkaniu część uczestników udała się na parking i pod bramę Kronospanu, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Całość zdarzenia na pewno zarejestrowały kamery monitoringu. Dziś otrzymaliśmy od zakładu Kronospan stanowisko w tej sprawie, które publikujemy poniżej.

 

 

 

 

Modernizacja zakładu Kronospan zakończy się w tym roku

 

Zakład Kronospan Mielec kończy budowę UTWS – systemu ochrony powietrza, który jeszcze w tym roku znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko w Mielcu. Inwestycja zredukuje emisje oraz ograniczy specyficzny zapach, powstający podczas przetwarzania drewna.

Innowacyjny system ochrony powietrza – UTWS znacząco ograniczy oddziaływanie zakładu na środowisko. Na wdrożenie ekologicznego systemu firma przeznacza ponad 400 mln zł. To aktualnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospan, prowadzonych na terenie Polski. Firma realizuje tym samym postanowienia porozumienia, zawartego z Prezydentem Mielca oraz ustalenia z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Prace modernizacyjne, związane z wdrożeniem UTWS, rozpoczęły się już w 2015 r. Od tego czasu Kronospan zrealizował szereg działań, minimalizujących oddziaływanie zakładu na otoczenie Mielca. Do najważniejszych z nich należą:

  • zbudowanie nowoczesnej suszarni z nowymi cyklonami;
  • zamontowanie pierwszego, wydajnego elektrofiltra dla wytwornicy ciepła technologicznego,
  • obudowanie placów składowych drewna, co pozwoliło na zredukowanie rozprzestrzeniania się trocin;
  • zbudowanie ekranów o wysokości 8 metrów i długości kilkuset metrów, dzięki czemu zmniejszono hałas z terenu zakładu;
  • wybudowanie nowej, szczelnej hali biomasy, która zapobiega tzw. emisji niezorganizowanej.

 

Koniec inwestycji już blisko

W trakcie jest finalizacja ostatniego, pracochłonnego etapu modernizacji – UTWS, czyli najbardziej skutecznego, innowacyjnego systemu ochrony powietrza, jaki istnieje w branży, który pozwoli zarówno na redukcję emisji pyłu, jak i lotnych związków organicznych, będących przyczyną uciążliwego zapachu. UTWS to najlepsze dostępne rozwiązanie, jakie istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. System ochrony powietrza, o którym mowa, to rozwiązanie, które wyraźnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc.

Innowacyjne rozwiązanie

System ochrony powietrza – UTWS znajduje się na liście przepisów BAT (najlepsze dostępne techniki). To rozwiązanie, które Kronospan wdraża w kilku zakładach w Europie. Realizacja tego systemu jest znacznie bardziej kosztowna i trwa dłużej, niż budowa mokrego elektrofiltru, czyli instalacji która także spełnia wymogi BAT. UTWS jest jednak urządzeniem, które, jeśli chodzi o aspekty środowiskowe, przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty.

Obecnie Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. Możemy więc obserwować ostanie prace przy budowie potężnego elektrofiltru, rozpoczęcie prac przy montażu wymiennika ciepła, a także postępy w montażu konstrukcji wsporczych dla pozostałych urządzeń. Skalę przedsięwzięcia obrazuje fakt, iż ciężar tylko samej instalacji (bez fundamentów), która musi zostać zmontowana sięga 2 000 ton (masa 20 domów jednorodzinnych).

Zakończenie prac i uruchomienie instalacji UTWS odbędzie się już w 2018 roku. Termin oddania inwestycji jest dłuższy, niż zaplanowany wcześniej, bowiem dłużej trwał proces uzgodnień administracyjnych.

Aktualne informacje o postępach inwestycji można śledzić na stronie www.modernizacja-mielec.pl

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa