W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Informacje Sport

MIELCZANIN MISTRZEM POLSKI NAUCZYCIELI W SZACHACH

20 maja 2016 roku w sali konferencyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Warszawie na ulicy Polnej odbyła się doroczna konferencja metodyczna projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

W konferencji uczestniczyło 130 nauczycieli z całej Polski oraz goście zagraniczni. Mielec reprezentował nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 13 im. Jana Bytnara „Rudego”, uczestniczącej w projekcie – mgr Robert Karnasiewicz.

Imprezę otworzył Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy. Mirosław Sielatycki – zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy – przedstawił rozwój projektu w warszawskich szkołach podstawowych. Lidia Korpak – doradca metodyczny – opowiedziała o działaniach Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Przewodniczący komisji ds. Szachów w Szkole Krzysztof Góra przybliżył zebranym stan obecny projektu oraz najbliższe plany związane z działaniami na rzecz wejścia lekcji szachowych do podstawy programowej po reformie oświaty przewidzianej na rok szkolny 2016/2017. Natomiast w imieniu Prezesa Polskiego Związku Szachowego wystąpił Piotr Zieliński, z inicjatywy którego od siedmiu lat organizowane są coroczne konferencje dla nauczycieli zainteresowanych nauczaniem gry w szachy.

Ewa Przeździecka, autorka wydanego w 2015 roku przez Polski Związek Szachowy podręcznika metodycznegoScenariusze lekcji dla nauczycieli prowadzących zajęcia szachowe w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” I i II rok nauczania zaprezentowała swoją książkę i przybliżyła sposoby jej wykorzystania w codziennej pracy z dziećmi.

Na temat szachowych talentów, które ujawniają się właśnie w szkołach podstawowych wystąpili z wykładem Alicja i Mirosław Baumowie z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

O nauczaniu logiki przy pomocy szachów w szkołach na Węgrzech opowiedziała Erzsebet Sarlos – autorka programu Chess-Logic oraz programów nauczania dla nauczycieli.

Potrzeby dzieci z przedszkoli w Niemczech w zakresie nauki gry w szachy i zaspokajaniu ich dzięki współpracy wszystkich stron – nauczycieli, rodziców, organów samorządowych i federacji szachowych na poziomie wojewódzkim i ogólnokrajowym – przedstawiła dr Tanja Pflug z niemieckiej organizacji KINDERSCHACH.

Wiele nowych pomysłów na pracę z dziećmi na szkolnych zajęciach szachowych dostarczyli nauczyciele – Magdalena Soroka ze Szkoły Podstawowej nr 140 w Warszawie, Jolanta Dados ze Szkoły Podstawowej w Kurowie oraz pracujący z chorymi dziećmi w przyszpitalnej Szkole nr 67 w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Hubert Kąkol.

Wszystkie wykłady spotkały się z żywym zainteresowaniem, co po raz kolejny udowodniło, że coroczna konferencja metodyczna, na której możliwa jest wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi środowiskami nauczycielskimi, jest bardzo potrzebna.

Po zakończeniu konferencji odbyły się dwudniowe I Mistrzostwa Polski Nauczycieli projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” pod patronatem Polskiego Związku Szachowego i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Tytuł Mistrza Polski w kategorii Open zdobył mielczanin Robert Karnasiewicz uzyskując rewelacyjny wynik 6 ½ punktu z 7 partii.

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI NAUCZYCIELI

Warszawa 21-22 maja 2016 r.

Kategoria OPEN:
I miejsce- Rober Robert Karnasiewicz – SP 13 Mielec
II miejsce- Marcin Zięba – Przedszkole „Promyczek” Krosno
III miejsce- Radosław Poświatowski – SP 3 Puławy
Kategoria „Wars i Sawa grają w Szachy”:
I miejsce – Hubert Kąkol – ZSP 78 Centrum Zdrowia Dziecka Warszawa
II miejsce – Marlena Grzymkowska – SP 314 Warszawa
III miejsce – Marek Jaroszewski – SOSW 15 Warszawa
Kategoria ranking do 1400
I miejsce – Janusz Iwaszkiewicz – ZSGim. Wiązowna
II miejsce – Małgorzata Cieniuch – SP Wola Skromowska
III miejsce – Iwona Biernat – SP 54 Warszawa

Joanna Szteliga

 

 

MPN-001-868x1306

 

MPN-002-679x1024

 

MPN004-609x1024

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa