W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Mielczanin uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Mielczanin Andrzej Osnowski – działacz opozycji antykomunistycznej, były poseł na Sejm RP ziemi mieleckiej, przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu (w latach 1990-1998) został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej i działania na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Dzięki inicjatywnie zarządu rzeszowskiej ‘Solidarności” uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się 31 sierpnia (święto państwowe – Dzień Solidarności i Wolności) w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

W poniedziałek 13 września w Urzędzie Miejskim w Mielcu Andrzej Osnowski gratulacje z okazji otrzymania tego jednego z najważniejszych odznaczeń państwowych w Polsce odebrał od Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego, Zastępcy Prezydenta Adriany Miłoś i Bogdana Bieńka  – Przewodniczącego Rady Miejskiej.

-Jesteśmy dumni, że jedno z najważniejszych polskich odznaczeń państwowych  trafiło do mielczanina, którego życiowa droga pełna jest ponadprzeciętnych dokonań. Te dokonania, to nie tylko działalność w NSZZ Solidarność, ale owocna praca na rzecz mieleckiego samorządu – w Radzie Miejskiej i w Radzie Powiatu Mieleckiego. Należy Pan do wąskiego grona najbardziej zasłużonych osób w ponad 30-letniej historii funkcjonowania mieleckiego samorządu. Miał Pan także okazję reprezentować nasze miasto w polskim parlamencie. Każdej z tych ról oddawał się Pan z niezwykłym zaangażowaniem, uczciwością i merytorycznym przygotowaniem, które może być wzorem dla kolejnych pokoleń działaczy samorządowych. Z głębokim przekonaniem mogę stwierdzić, że Pańskie zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej i wielorakie działania na rzecz przemian demokratycznych w naszym kraju zostały w odpowiedni sposób docenione – napisał w liście gratulacyjnym Prezydent Jacek Wiśniewski.

Krzyż Polonia Restituta został przyznany Andrzejowi Osnowskiego na 40 rocznicę powstania Solidarności, lecz ze względów pandemicznych wręczony został dopiero teraz.

Wcześniej, za działalność w NSZZ „Solidarność” i postawę patriotyczną Andrzej Osnowski został w 2016 r. odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę  Krzyżem  Wolności i Solidarności.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa