W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Materiały video Wywiady

Mielczanin w Watykanie. Ksiądz dr Piotr Bajor z Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej [VIDEO]

Mielec ma swojego człowieka w Watykanie, jest nim ksiądz Piotr Bajor, który od 18 lat na stałe przebywa w Rzymie.

Ksiądz Piotr Bajor urodził się 26 września 1972 r. w Mielcu, syn Józefa i Michaliny zd. Wrzesień. W latach 1979-1987 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej. Następnie rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Mielcu.

W 1992 r. po zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, rozpoczynając tym samym studia na Instytucie Teologicznym w Tarnowie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 3 maja 1997 r. ówczesny Biskup Tarnowski Józef Życiński udzielił Piotrowi Bajorowi święceń diakonatu. W maju 1998 r. jako uwieńczenie studiów filozoficzno-teologicznych, przedstawił pracę magisterską pt. «Powojenne dzieje parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu», zyskując tytuł magistra teologii.

30 maja 1998 roku w katedrze w Tarnowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca. W godzinach popołudniowych został serdecznie przyjęty na granicy parafii mieleckiej w Piątkowcu przez rodzinę i swoich Rodaków wraz z kapłanami pracującymi w parafii.

Od 1 lipca 1998 roku został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Pawła Apostoła w Bochni, następnie 1 września 2001 został posłany do parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Nowym Sączu. 30 czerwca 2002 r został zwolniony z obowiązków wikariuszowskich, by podjąć przygotowania do dalszych studiów specjalistycznych. W sierpniu 2002 r. Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc posyła księdza Piotra Bajora do Rzymu, by na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii dogmatycznej. Od 2004 r. przygotowuje dysertację doktorską nt. «Pochodzenie Ducha Świętego u Grzegorza Palamasa w odniesieniu do św. Augustyna i św. Tomasza». Obecnie mieszka w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie. 24 stycznia 2007 roku Kolegium świętowało pierwszy tegoroczny doktorat – ks. Piotra Bajora, który ukoronował swoje pięcioletnie studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

18 czerwca 2007 roku został mianowany pracownikiem Kongregacji Wychowania Katolickiego w Watykanie. Na początku zajmował się sprawami dotyczącymi uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce.

Kongregacja jest jednostką administracji Watykanu, odpowiadająca świeckiemu ministerstwu. Dziewięć Kongregacji tworzy Kurię Rzymską, przy pomocy której Papież załatwia sprawy Kościoła powszechnego i która w jego imieniu i jego autorytetem wykonuje zadania dla dobra i służby Kościołom partykularnym, czyli diecezjom na całym świecie. Kongregacja Wychowania Katolickiego zajmuje się sprawami dotyczącymi wszystkich seminariów i domów formacji religijnej i świeckich instytutów; wszystkich uniwersytetów, fakultetów, instytutów i szkół wyższych oraz wszystkich szkół i instytutów zależnych od władz kościelnych. Ta Kongregacja jest również odpowiedzialna za wizytacje apostolskie tychże instytucji, za nominacje rektorów uczelni katolickich oraz za erygowanie seminariów.

30 kwietnia 2014 roku papież Franciszek odznaczył ks. Piotra Bajora tytułem honorowym „kapelana Jego Świątobliwości” (tytuł prałata).

Ksiądz Prałat dr Piotr Bajor w 2018 roku został nominowany Kanonikiem Gremialnym i Archidiakonem Kapituły Kolegiackiej pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przyznał księdzu to specjalne wyróżnienie ze względu na świadectwo życia kapłańskiego.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nasi księża z medalami Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Debata z udziałem kandydatów na prezydenta Mielca w II turze wyborów [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Czy Mielec powróci do lotniczej potęgi? [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa