W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielec 1939- 1945 – wystawa

W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów tego wydarzenia Jadernówka przygotowała dokumentalną wystawę fotograficzną pt. „Mielec 1939-1945”, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 12 września o godzinie 18.oo w galerii „Jadernówki”.

To dość duże wyzwanie, ponieważ w zbiorach muzeum nie zachowało się zbyt wiele fotografii z tego trudnego czasu. Na szczęście pozyskano bezcenny materiał ikonograficzny ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz zaprzyjaźnionych muzeów. Duża część zdjęć to fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy podczas ich pobytu w Mielcu, gromadzone mozolnie latami przez muzealników „Jadernówki”. Szczególną wartość mają zdjęcia udostępnione nam przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – to bezcenny dokument sporządzony przez Niemców w październiku 1939 roku, po przejęciu przez nich mieleckiej fabryki lotniczej.

Zdjęcia zostały zebrane i wklejone do albumu przez Ericha Kleinemeiera, dyrektora technicznego zakładu w czasie wojny, a do muzeum w Gdańsku przekazali je Erika Sulzer-Kleinemeier i Hanspeter Kleinemeier z fundacji „Simonshof” z Gleisweiler. Fundacja ta zajmuje się promocją sztuki, a w swojej ofercie posiada wystawy, warsztaty i seminaria. Cały album przekazany do Muzeum w Gdańsku to 129 kadrów będących swoistą inwentaryzacją fabryki po jej przejęciu.

Wystawa w „Jadernówce” potrwa do końca października, a towarzyszyć jej będzie publikacja książkowa „Mielec 1939-1945. Tajemnice militarne i historie wojenne”, autorstwa Andrzeja Krempy i Janusza Halisza, wydana przez Muzeum Regionalne w Mielcu. Na blisko 500 stronach autorzy przedstawią szereg artykułów dotyczących wydarzeń w Mielcu i powiecie z okresu wojny, a także kolekcję ponad 350 fotografii, z których większość publikowana będzie po raz pierwszy.

Promocja książki zaplanowana jest na połowę października, jeszcze w trakcie trwania wystawy.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Festyn Parafialny na Osiedlu Lotników – Rodzinnie u Ducha

Wiadomości Mielec

Szkoły w województwie podkarpackim z najzdolniejszymi uczniami

Wiadomości Mielec

Tragedia w Książnicach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa