14 sierpnia 2018, 12:58
Slider
Image default
Paweł Galek

Mielec będzie miał swoją „Solinę”?

Ze Stawów Cyranowskich chcą uczynić miejsce wypoczynku, sportu i rekreacji nad wodą i wśród malowniczych lasów.

Miasto chce stworzyć ze Stawów Cyranowskich miejsce wypoczynku, sportu i rekreacji nad wodą i wśród lasów. Problem w tym, że akwen ten jest dziś własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, a otaczające go grunty należą do Lasów Państwowych. Zdaniem urzędników, istnieje jednak realna możliwość komunalizacji tego obszaru.


Stawy Cyranowskie to akwen i tereny wokół niego w rejonie ul. Partyzantów o łącznej pow. ok. 82 ha. Pierwotnie zakładano, że stawy będą pełnić funkcje retencyjne. Jednak wykluczyły to analizy hydrologiczno-geologiczne. Jedyną opcją jest więc stworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji. Koncepcja zagospodarowania stawów wyznacza trzy strefy.
Rozpoczęcie prac już w przyszłym roku?
W pierwszej z nich zapisana jest możliwość wykonania: ścieżek rowerowych, wieży obserwacyjnej i wiaty edukacyjnej. W drugiej – wiat i pawilonów edukacyjnych, pomostów i przystani dla sprzętu wodnego. Strefa trzecia skupia usługi związane ze sportem. Jest też możliwość umiejscowienia tam parkingów, boisk z zapleczem dla gastronomii i usług.
Sęk w tym, że stawy są dziś własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, a otaczające je grunty należą do Lasów Państwowych. Urzędnicy przekonują jednak, że przejęcie tego całego obszaru jest możliwe pod warunkiem realizowania tam działań z zakresu edukacji, kultury i sportu. Miasto wystosowało już wniosek do ANR o nieodpłatne przejęcie akwenu.
– Jest to o tyle istotne, że w tym dokumencie jest deklaracja, że w terminie 9 lat ta inwestycja zostanie zrealizowana, a w przyszłym roku będzie już rozpoczęta – zaznaczył Waldemar Wiącek, naczelnik Wydziału Urbanistyki Urzędu Miasta. – Nie czekając na pozytywną odpowiedź z agencji, rozpoczęliśmy rozmowy z Lasami Państwowymi na temat przejęcia gruntów wokół akwenu oraz zamiany części z nich na inne nieruchomości. Gdyby „posypała” się nam możliwość pozyskania wód, to wtedy zawieszamy rozmowy z lasami.

Paweł Galek  

Artykuł ukazał się także na łamach Supernowości 24

 

Tak według wstępnej koncepcji mają wyglądać Stawy Cyranowskie. Fot. Archiwum

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja