W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Inne i charytatywne

Mielec „kroczy przed rakiem”

Zrób z nami pierwszy krok – przebadaj się i zadbaj o przyszłość, żeby była na Twoich warunkach! Tak brzmią hasła akcji społecznej #kroczeprzedrakiem. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn do profilaktycznych badań i odpowiedzialnej postawy.

Organizatorzy z 9 miast Polski, w tym Mielca i Rzeszowa, w sposób zachęcający i z odpowiednią dozą humoru konfrontują odbiorców z faktami oraz mówią o sposobach minimalizowania ryzyka zachorowania na raka prostaty i jądra. Podkreślają też, że warto zacząć badać się, dbać o siebie już dziś, by w przyszłości kroczyć przed rakiem.

Celem kampanii „Kroczę przed rakiem” jest uświadomienie ludziom w każdym wieku, że „rak to też ich problem”. Nowotwory są bowiem obecne w każdej grupie wiekowej, a rak jądra dotyka także osoby młode do 40 roku życia. Akcja zwraca uwagę na profilaktykę, dzięki której nowotwory wcześnie wykryte są wyleczalne niemal w 100 %. Istotą jest tu przede wszystkim wypowiedziana bez nadęcia, z odpowiednią dozą humoru zachęta do badań i aktywnej postawy dbania o siebie, a dodatkowo przełamywanie tabu związanego z postrzeganiem zdrowia intymnego wśród mężczyzn. Organizatorzy akcji postanowili powiedzieć o niej głośno właśnie w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworu prostaty i jądra. Zabierają oni głos wspólnie z lekarzami i dietetykami – specjalistami mającymi na co dzień do czynienia z ludzkimi tragediami, z historiami, które mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby w odpowiednim momencie postawiono krok przed rakiem – badając się, czy odwiedzając lekarza. Akcja uświadamia, że silną bronią przeciw rakowi jest profilaktyka, a ta musi być jak nawyk. 

– Potrzebujemy około 60 dni, żeby wypracować dobre nawyki. Rozpocznijmy więc już dziś. Im szybciej zaczniemy działać na rzecz swojego zdrowia, tym większych efektów możemy się spodziewać

 -zachęca Oliwia Rajca organizatorka z Mielca.

Według raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, w województwie podkarpackim w roku 2018 u ponad 9000 osób wykryto nowotwór złośliwy, z czego 40% przypadków zakończyło się śmiercią.

– Na tle całej Polski nasze województwo nie wypada najgorzej. Dużo osób choruje na raka, ale zdecydowanie mniej z nich z tego powodu umiera. Jednocześnie liczba zachorowań powinna działać na naszą wyobraźnię i motywować nas do zmiany myślenia o tym zagrożeniu.

– mówi Mirosław Ożóg, organizator akcji z Rzeszowa.

Jak widać w raporcie KRN, liczba zachorowań na raka gruczołu krokowego w Polsce cały czas rośnie. Jeszcze w 2010 roku wynosiła niespełna 9000, a osiem lat później już o ponad 6000 więcej. Prognozy na rok 2020 wskazywały wzrost o kolejne 2000-3000 przypadków. Znając te fakty, organizatorzy akcji #kroczeprzedrakiem zdecydowali się zachęcać mężczyzn do zmiany podejścia. Proponują przejść z postawy biernej – unikania tematu, do świadomego działania na rzecz własnego zdrowia i szczęścia. 

– Zawalczmy o siebie, weźmy przykład z ludzi, którzy najbardziej widzą to ryzyko. Moimi klientami są głównie lekarze, którzy dobrze znają fakty dotyczące zachorowalności na raka. Według nich, profilaktyczne badania, zdrowy tryb życia i zabezpieczenie pieniędzy na ewentualne leczenie to realna szansa na utrzymanie zdrowia

– wyjaśnia Adrian Czernicki, rzeszowianin, organizator akcji.

Akcja #kroczeprzedrakiem to wirtualna kampania społeczna, do której dołączyć może każdy, dlatego, jak zachęcają organizatorzy: „Zrób z nami pierwszy krok – przebadaj się i zadbaj o przyszłość, żeby była na Twoich warunkach! W listopadzie zatrzymaj się i pomyśl o zdrowiu. Weź sprawy w swoje ręce i pokaż innym, że to ważne, daj przykład – oznaczaj znajomych i chwal się tym, co dziś zrobiłeś dla swojego zdrowia”. (Profil FB: https://www.facebook.com/kroczeprzedrakiem).

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa