W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Materiały video

Mielec ma drugi most. Historyczny dzień dla miasta [FOTO, VIDEO, DRON]

Od dziś możemy korzystać z drugiego mostu na Wisłoce. Mieszkańcy na ten moment długo czekali.

Inwestycję, która kosztowała prawie 45 milionów złotych, otworzył dziś Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wraz z wojewodą Ewą Leniart, uroczyście dokonali otwarcia nowego mostu w Złotnikach. Inwestycję wartą prawie 45 milionów złotych poświęcił ksiądz Andrzej Rams z parafii w Chorzelowie, po wspólnej modlitwie z ks. Antonim Sową z Rzędzianowic.

W krótkiej uroczystości wzięli udział m.in. poseł Fryderyk Kapinos, wojewoda Ewa Leniart, starosta mielecki Stanisław Lonczak, wójt gminy wiejskiej Józef Piątek, prezydent Mielca Jacek Wisniewski oraz samorządowcy, a także okoliczni mieszkańcy.

Most zbudowała firma Budimex. Koszt całej inwestycji to 44,2 mln zł  z czego wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 to kwota 36,4 mln zł. Budżet województwa dołożył do inwestycji 7,5 mln a gmina wiejska Mielec 239 tys. zł.

Na koniec uroczystości marszałek wspólnie z wojewodą uruchomili sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu w Złotnikach tuż obok mostu co było symbolicznym dopuszczeniem nowej drogi do ruchu. 

Nowy trakt rozpoczyna się w Mielcu przy ul. Sienkiewicza na wysokości lotniska, przecina drogę powiatową w Złotnikach i za mostem kończy się rondem w Rzędzianowicach. Tu rozpocznie się kolejny etap inwestycji. Prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca ogłoszony zostanie przetarg na budowę dalszego ciągu tej drogi od Rzędzianowic aż do Piątkowca w kierunku Tanowa. To jedna z dwóch inwestycji komplementarnych z mostem. Inwestorem także będzie samorząd województwa, a powstanie ona także przy udziale środków europejskich i z montażem finansowym samorządów powiatowego i gminnych zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. 

Drugą komplementarną inwestycją będzie wiadukt nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową L25, który ułatwi komunikację przez most i Specjalną Strefę Ekonomiczną. Trwają prace nad montażem finansowym z udziałem miasta, powiatu, środków europejskich, PLK i budżetu państwa. Inwestorem jest powiat, a liderem tej inwestycji samorząd miasta. 

Przedłużenie drogi do Piątkowca i powstanie wiaduktu spowoduje, że powstanie zupełnie nowy węzeł drogowy stanowiący zachodnią obwodnicę Mielca.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości