Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, Mielec ma drugi najniższy poziom bezrobocia na Podkarpaciu (5,6 proc.). Podobnie jest w Rzeszowie. Mniej ma tylko Krosno (3,4 proc.).
Jak mówią specjaliści, tak znaczny spadek bezrobocia spowodowany jest m.in. wzrostem liczby miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.
Jak podaje „GW”, bezrobocie w Polsce wynosi 6,6 proc., na Podkarpaciu – 9,7 proc. Czas najwyższego bezrobocia w Polsce to 2004 rok. Na Podkarpaciu prawie co piąty mieszkaniec był wówczas bez pracy, a w rekordowym pod tym względem powiecie bieszczadzkim bezrobocie sięgało 33 proc.
Obecnie na Podkarpaciu wciąż są miejsca, gdzie stopa bezrobocia jest dwucyfrowa (ok. 15 procent). Z kolei niskim bezrobociem (oprócz Krosna, Mielca i Rzeszowa) może pochwalić się Stalowa Wola (6 proc.) i Dębica (6,9)
W zimie, jak w każdym roku, obserwujemy wzrost stopy bezrobocia, co wynika z braku zapotrzebowania na prace w budownictwie i rolnictwie. Zimą również , po zakończeniu prac sezonowych, wiele osób pracujących za granicą wraca do kraju, rejestrując się często w PU,