W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia

Mielec obchodził dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [FOTO]

Posłowie, władze samorządowe Powiatu Mieleckiego oraz Miasta Mielca złożyły wieńce przed Pomnikiem Wolności, upamiętniając uchwaloną 229 lat temu Konstytucję 3 maja.

W związku z panującą epidemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami stanu epidemicznego składanie wieńców przed Pomnikiem Wolności nie miało charakteru zorganizowanego. W tym roku nie odbył się tradycyjny pochód ulicami miasta, a także parada sztandarów.

Po Mszy Św. w Intencji Ojczyzny, która transmitowana była w internecie z Bazyliki Mniejszej pw. Św. Mateusza politycy, parlamentarzyści oraz samorządowcy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed Ścianą Katyńską, Pomnikiem Wolności i Obeliskiem Niepodległości.

229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości