W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielec pozyskał przez 3 lata prawie 58 mln zł

Od grudnia 2018 roku do grudnia 2021 roku w czasie sprawowania funkcji Prezydenta Miasta Mielca przez Jacka Wiśniewskiego, bilans środków zewnętrznych pozyskanych dla Mielca na realizację różnych inwestycji i projektów zamknął się kwotą 57 mln 911 tys. zł.

Biuro Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego w Mielcu w ciągu tych trzech lat złożyło 53 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 320 mln 250 tys. zł., z czego 24 wnioski zakończyły się przyznaniem dofinansowania na łączną kwotę blisko 58 mln zł.

W ostatnich latach mamy do czynienia ze sporym obciążeniem inwestycyjnego budżetu miasta Mielca spowodowanym realizacją jednej z największych inwestycji w historii, jaką jest budowa nowej hali sportowo-widowiskowej z pływalnią. Z tego powodu priorytetem dla mieleckiego magistratu jest poszukiwanie dodatkowego wsparcia i w pierwszej kolejności realizacja tych inwestycji i projektów, na które można pozyskać środki zewnętrzne, zarówno unijne, jak i rządowe.

W roku 2019 złożono 20 wniosków o dofinansowanie z których na 11 uzyskano kwotę dofinansowań w łącznej wysokości 8 mln 211 tys. zł. Najwięcej pieniędzy do naszego miasta trafiło na przebudowę ulicy Przemysłowej (3,3 mln), na przebudowę ul. Królowej Jadwigi i budowę ul. Św. Anny (2,4 mln), na budowę nowej drogi w Parku Przemysłowym (1,1 mln).

W roku 2020 złożono 17 wniosków, z których 7 uzyskało dofinansowanie, co dało łącznie dofinansowania w wysokości 25 mln 559 tys. zł. Najwięcej (ponad 15 mln) Mielec otrzymał w ramach Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 dla gmin i powiatów,  na nowy budynek w standardzie pasywnym  dla Przedszkola nr 20 (7,8 mln), na projekt „Mieleckie szkoły bez barier” (1,3 mln) oraz na budowę zadaszenia nad boiskiem piłkarskim MOSiR (960 tys. zł).

W kończącym się roku 2021 złożonych zostało 14 wniosków. Kilka z nich jest jeszcze w fazie oceny, a na 5 już zaakceptowanych  miasto Mielec pozyskało 23 mln 418 tys. zł. Są to m.in. inwestycje drogowe – przebudowa ul. Szafera wraz z budową skrzyżowania typu „małe rondo” na skrzyżowaniu z ulicą Raciborskiego (4,2 mln) oraz budowa układu drogowego w rejonie osiedla Cyranka (dojazd do wiaduktu nad ulicą Sienkiewicza i torami kolejowymi) – 10,7 mln. Sporo, bo aż 8 mln 142 tys. zł. trafiło do naszego miasta z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Cała kwota została wniesiona aportem do SIM Południe Spółka z o.o., która jest odpowiedzialna za budowę mieszkań w rejonie ulic Kahla, Witosa i Powstańców Warszawy.

Na ocenę oczekuje wniosek Zielony transport publiczny, obejmujący swym zakresem m.in. zakup pięciu autobusów elektrycznych i budowę dwóch stacji ładowania. Wartość projektu wynosi 14,7 mln zł., a kwota wnioskowanego dofinansowania to 8,5 mln zł.

W kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych ponownie zostanie złożony wniosek o dofinansowanie budowy nowej sali sportowej przy ZSO nr 1.  Ponadto w nadchodzącym 2022 r. powinny już być uruchamiane pierwsze nabory nowej perspektywy finansowania ze środków unijnych na lata 2021-2027, więc z pewnością możliwości do pozyskania środków będzie więcej i na pewno miasto z tych możliwości będzie korzystać.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa