14 sierpnia 2018, 13:05
Slider
Image default
Historia Paweł Galek

Mielec upamiętni „Mściciela”

Przed nami 70-lecie skrytobójczego mordu na bohaterach.

W niedzielę (28 bm.) Mielec uczci 70-lecie śmierci Wojciecha Lisa „Mściciela” (1913-48), legendarnego Żołnierza Niezłomnego ziemi podkarpackiej. Zginął on wraz z Konstantym Kędziorem z rąk zdrajcy na zlecenie Urzędu Bezpieczeństwa.

Uroczystości o godz. 9 rozpocznie msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie na cmentarzu komunalnym, przy grobie „Mściciela” odbędzie się Apel Poległych. O godz. 17 w sali nr 1 Samorządowego Centrum Kultury zaplanowano projekcję filmów poświęconych Żołnierzom Niezłomnym „Ojciec i Syn” i „Podwójnie Wyklęty”, a następnie spotkanie z reżyserką tego drugiego – Ewą Szakalicką. O godz. 21 przy grobie Wojciecha Lisa odbędzie się coroczna wieczornica patriotyczna.

„Mściciel” walczył z Niemcami, Sowietami, komunistami i okolicznymi bandami. Przez oddział, którym dowodził, przewinęło się ok. 160 osób. Przeprowadził ponad 200 akcji. Operował na terenie obecnych powiatów mieleckiego i kolbuszowskiego. Zginął skrytobójczo wraz ze swym żołnierzem Konstantym Kędziorem z rąk zdrajcy. Zastrzelił ich śpiących w leśniczówce w Paterakach Wojciech Paluch na zlecenie Urzędu Bezpieczeństwa w Mielcu

Ciała obu żołnierzy zakopano na śmietniku Milicji Obywatelskiej w Mielcu. Paluch za swój czyn dostał 2000 zł, kupon na garnitur i skórę na buty z cholewami. W miejscu, w którym doszło do mordu, w tym roku ma stanąć obelisk. Ma to być ośmiotonowy kamień, na którym znajdzie się tablica przypominająca o tragicznych wydarzeniach sprzed lat.

 

Paweł Galek

Artykuł ukazał się także w gazecie Super Nowości 

 

 

Wojciech Lis i Konstanty Kędzior zostali zabici podczas snu 30 stycznia 1948 r. w Paterakach koło wsi Ostrowy Baranowskie. Fot. Archiwum IPN

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja