13 kwietnia 2025 roku przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto ustanowione, by oddać hołd polskim oficerom, funkcjonariuszom i przedstawicielom inteligencji, którzy wiosną 1940 roku zostali brutalnie zamordowani przez sowieckie NKWD. W Mielcu, jak co roku, odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w historię Polski i Mielca.
Program Obchodów:
Obchody rozpoczną się o godzinie 9:30 Mszą Świętą w Bazylice pw. św. Mateusza w Mielcu. Po Mszy Świętej, uczestnicy udadzą się na mielecką Ścianę Katyńską, gdzie odbędzie się spotkanie przy tym ważnym pomniku pamięci.
W programie uroczystości przewidziano także uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych, które zostaną poświęcone kpt. Wacławowi Mrowcowi i kpt. Rudolfowi Geyerowi – ofiarom Zbrodni Katyńskiej związanym z Ziemią Mielecką. Tablice będą stanowiły nie tylko hołd dla tych bohaterów, ale także przypomnienie o tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat.
Zbrodnia Katyńska – Pamięć, Która Wciąż Trwa
Zbrodnia Katyńska, przez wiele lat skrywana i fałszowana przez władze sowieckie, stała się jednym z najtragiczniejszych symboli walki o prawdę historyczną. W wyniku tej zbrodni życie straciło ponad 21 tysięcy polskich obywateli – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, lekarzy, naukowców i duchownych. Mielec był jednym z pierwszych miast, które upamiętniły ofiary tego okrutnego ludobójstwa.
W 1990 roku na murze przy Bazylice pw. św. Mateusza powstała Ściana Katyńska, która do dziś stanowi ważne miejsce pamięci o tych, którzy zostali bestialsko zamordowani przez władze ZSRR. To symboliczne miejsce przypomina nie tylko o polskich ofiarach, ale również o walce o prawdę historyczną, której nie udało się zniszczyć nawet w obliczu cenzury i fałszowania faktów przez reżim sowiecki.
85. Rocznica Zbrodni Katyńskiej – Pamięć o Bohaterach
- rocznica Zbrodni Katyńskiej to szczególny dzień, który skłania do refleksji nad okrucieństwem totalitaryzmów i wartością wolności. Mielec, poprzez organizację obchodów, przypomina o tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za wolność Ojczyzny. Ich losy stanowią przestrogę przed złem totalitaryzmu i stanowią wezwanie do troski o prawdę historyczną.
Koncert „Katyń – Pamięć, Która Brzmi w Duszy Narodu”
Dodatkowo, w dniu 4 kwietnia 2025 roku o godzinie 16:30 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Mielcu, odbędzie się koncert zatytułowany „Katyń – pamięć, która brzmi w duszy narodu”. W Sali Królewskiej usłyszymy muzykę, która przez swoje brzmienie będzie oddawała hołd ofiarom tej tragicznej zbrodni, wprowadzając publiczność w głęboki nastrój zadumy i refleksji nad wydarzeniami sprzed 85 lat.
Zaproszenie do Udziału w Obchodach
Prezydent Miasta Mielca, Radosław Swół, wraz z Mieleckim Komitetem Katyńskim serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach upamiętniających Zbrodnię Katyńską. Obchody będą miały charakter zarówno duchowy, jak i edukacyjny, pozwalając uczestnikom na głębsze zrozumienie wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko Polską, ale i całym światem.
Wspólne uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej jest okazją do budowania wspólnej pamięci o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i suwerenności naszej Ojczyzny.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych obchodach i wspólnego oddania hołdu ofiarom.
Źródło: mielec.pl