W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielec zaśpiewa Odę do radości

W najbliższą środę 1 maja przypada 15 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców naszego miasta do wspólnego odśpiewania z młodzieżą i dziećmi z mieleckich szkół europejskiego hymnu – Ody do radości.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego podstawę prawną akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Faktyczny proces integracji Polski rozpoczął się w Atenach 8 kwietnia 1994 roku z chwilą złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo i potwierdzenia go przez wszystkie państwa członkowskie podczas konferencji w Essen w grudniu 1994 roku.  

W ramach świętowania w Mielcu piętnastolecia akcesji Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja, który jak wiadomo od wielu lat na całym świecie jest także Świętem Pracy, punktualnie o godzinie 12.00 na schodach Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury dzieci i młodzież z mieleckich szkół wspólnie z mieszkańcami zaśpiewają Hymn Unii Europejskiej.

Od 1972 roku hymnem jest  kantata finałowa IX symfonii Ludwiga van Beethovena, znana głównie jako „Oda do radości”. Kompozytor w latach 1817-1823 stworzył muzykę do wiersza Fryderyka Schillera, powstałego w 1785 roku. Instrumentalna wersja hymnu grana do dziś została stworzona przez Herberta von Krajana. Napisał on aranżację na fortepian, instrumenty dęte oraz orkiestrę symfoniczną.

Hymn europejski jest wizytówką nie tylko Unii Europejskiej, ale również Europy w szerszym znaczeniu.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Mielca do udziału w tym radosnym wydarzeniu w samo południe pierwszego dnia tegorocznej „majówki”.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Bezpieczne Wakacje – działania policjantów

Wiadomości Mielec

Mali Rzeszowiacy na Jarmarku Ludowym

Wiadomości Mielec

Mielczanin Roku 2023 według czytelników Korso

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa