Ta szczytna działalność, która pochłania sporo czasu i wymaga zaangażowania to młyn na wodę wielu pasjonatów. Żeglarstwo łączy ludzi którym daleko do siebie ze względu na wiek, zamiłowania, poglądy czy pozycję społeczną. To właśnie tutaj, w 'twardym, żeglarskim trudzie’ hartują się charaktery. Żeglarze z Klubu Żeglarskiego Orkan mający swoją bazę w Otałęży szczególnie zasługują na wyrazy uznania i szacunek. Podczas odbywającego się w Warszawie XLVIII Sprawozdawczego Sejmiku Polskiego Związku Żeglarskiego odebrali dwie prestiżowe nagrody: “Błękitny Spinaker” w kategorii 'Śródlądowa Impreza Roku’ oraz, w imieniu organizatorów cyklu regat o “Puchar Optymistrza”
[nggallery id=133]
Na temat działalności klubu żeglarskiego wypowiada się jego charyzmatyczny prezes, pan Mariusz Wiącek:
Sam pomysł popularyzacji żeglarstwa na terenach nie mających do tej pory większych tradycji w szkoleniu dzieci i młodzieży, wpadł nam do głowy podczas obchodów 40 lecia klubu w 2013 roku. Mieliśmy jeden mocno zużyty jacht, który budził dosyć duże zainteresowanie, rodziców i dziadków (tak tak to już trzecie pokolenie).
Pomysłodawcą i współorganizatorem całego przedsięwzięcia był Paweł Dorosz, a regaty o Puchar Optymistrza organizowały: Yacht Klub San Przemyśl i Jacht Klub Nisko. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli całość wyszła jak rzadko się udaje czyli bardzo dobrze
Udało nam się od zaprzyjaźnionych klubów dostać dwie jednostki, które własnymi siłami doprowadziliśmy do stanu pływalności. Finanse na ten cel zbieramy pod nazwą „Pomóż dziecku zostać Optymistrzem” (zaczerpnięte od kpt. Krzysztofa Baranowskiego) Udało nam się napisać projekt pod tą nazwą i zdobyć finansowanie na 8 jachtów wraz z niezbędnym wyposażeniem. Flota Optymistów zwiększyła się w 2014 roku do 11 oraz trenażer.
Od 2014 roku organizujemy akcję bądź bezpieczny na wodzie. Imprezy mają różne scenariusze. Początkującym żeglarzom wypada człowiek za burtę (pozorant z WOPR) mają go podjąć manewrem „człowiek za burtą” aby nie było łatwo to na omedze jest fantom który trzeba „renimować”. Jest też taki scenariusz że za łódki wypada człowiek idzie na dno a ratownicy WOPR próbują go ratować – w tą rolę wcielają się zaprzyjaźnieni członkowie z klubu płetwonurków Chimera – oczywiście „toną”.
Gdzieś pod koniec roku 2014 zaczął się rodzić pomysł aby te poszczególne imprezy pojedyncze zamknąć w jakiś cykl. Tak powstał Puchar Optymistrza – imprezy popularyzujące żeglarstwo wśród najmłodszych i ich opiekunów. Puchar optymistrza to zawody, które są pomyślane jako cykl miniregat dla najmłodszych na jachtach klasy optymist. Zawody są dla dzieci które nie mają trenerów, a nad wodę przychodzą z rodzicami, aby wspólnie spędzić czas.
Nagroda Błękitny Spinaker organizowana jest w trzech kategoriach przez Polski Związek Żeglarski:
- W kategorii Śródlądowa Impreza Roku – tą otrzymał Klub Żeglarski Orkan z Mielca za „Puchar Optymistrza”
- W kategorii Śródlądowy Rejs Roku
- W kategorii Śródlądowe Regaty Roku
Imprezy zorganizowane w ramach cyklu 'Puchar Optymistrza’ to:
- Zawody na Podwolinie (Nisko)
udział wzięły dzieci z Niska i Przemyśla 9 zawodników, 27.06.2015 - Akcja 'Bądź bezpieczny na wodzie’. Pokaz ratownictwa połączony z zawodami optymistów na żwirowisku Otałęż (Orkan)
udział wzięło 10 zawodników Mielec, Przemyśl 28.06.2015 - Zawody Optymistów na Zalewie Solińskim (San)
udział wzięło 8 zawodników Przemyśl, Mielec 9.082015 - Zawody Optymistów w Ostrowie koło Przemyśla (San)
udział wzięło 12 zawodników Przemyśl, Nisko 5.09.2015 - Finałowe zawody optymistów żwirowisko Otałęż (Orkan)
udział wzięło 18 zawodników Mielec, Przemyśl, Nisko. 3.10.2015 r.