W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

Mielecki bohater z czasów II wojny światowej

Dnia 27 lutego 2017 roku odbędzie się niezwykła lekcja historii dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.

Lekcja zostanie przeprowadzona przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu w ramach VIII Ogólnopolskiej Edycji Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Celem projektu jest upamiętnianie w społeczności lokalnej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.  

Jej zorganizowanie wynika z przypadającego za kilka dni 6 marca Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przypadającą na 9 marca br. 75. rocznica Zagłady Żydów mieleckich dokonaną przez Niemców w ramach operacji Reinhardt.
Podczas lekcji uczniowie będą mieli możliwość wysłuchania prelekcja, połączonej z prezentacją multimedialną,  o 94 letnim Eugeniuszu Szyfnerze jako najstarszym w Polsce Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i jednocześnie  mieleckim bohaterze z czasów II wojny światowej. Przygotuje ją Michał Czaja z klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, który omówi biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami 9 Żydów.

Przedstawi on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Oświęcimia, gdzie przedstawiał ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

W dalszej części prelekcji uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwróci także uwagę i podkreśli, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, 9 Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.  

W końcowej części prezentacji multimedialnej uczeń przedstawi uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mielczanie na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej

Wiadomości Mielec

Upamiętnię rocznicy strajków w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa