W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje

Mielecki dzielnicowy najlepszy na Podkarpaciu

Dzielnicowy nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. W ubiegły czwartek na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.

Mieleccy dzielnicowi, tak jak w latach ubiegłych, po raz kolejny zajęli podium. Mł. asp. Daniel Grzanka zdobył tytuł najlepszego dzielnicowego na Podkarpaciu. Asp. szt. Andrzej Pszeniczny zajął II miejsce w zmaganiach o tytuł Najlepszego Kierownika Dzielnicowych.

W ubiegły czwartek na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie odbył się finał Wojewódzkich Eliminacji do XII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Pierwszym zadaniem dla 42 dzielnicowych z komend miejskich i powiatowych było rozwiązanie pisemnego testu z wiedzy policyjnej. Obejmował on m.in. tematykę zapobiegania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także wiele innych zagadnień z zakresu działania policjantów służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną.

W kolejnym etapie zmagań, funkcjonariusze musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, którego problem okazał się bardzo złożony, ponieważ był on zarówno osobą poszkodowaną, jak i sprawcą czynu zabronionego. Dzielnicowy musiał zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić interesantowi instrukcji, co do rozstrzygnięcia sprawy, z którą się zgłosił.    

Dwie komisje konkursowe oceniały znajomość zagadnień z dziedzin prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.

O miano najlepszego policjanta dzielnicowego na Podkarpaciu rywalizowali funkcjonariusze, którzy zajęli I i II miejsca w eliminacjach powiatowych, wśród nich było 5 policjantek i 37 policjantów. Po podsumowaniu punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach, najlepszym dzielnicowym okazał się mł. asp. Daniel Grzanka z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Drugie miejsce zajął st. sierż. Tomasz Groń z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, pełniący służbę w Posterunku Policji w Komańczy. To oni będą reprezentować Podkarpacie w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się od 22 do 25 października br. w Szkole Policji w Katowicach. Trzecie miejsce zajął st. post. Sebastian Rybaz Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji w Sokołowie Małopolskim.

W ramach turnieju „Dzielnicowy Roku 2019”, odbył się również konkurs na najlepszego kierownika Rewiru Dzielnicowych. Rywalizujący ze sobą kierownicy musieli rozwiązać policyjny test wiedzy ogólnej, który wyłonił trzech najlepszych. Pierwsze miejsce zdobył asp. szt. Tomasz Sala z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, który wraz z dzielnicowymi, którzy zajęli I i II miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu, będzie reprezentował podkarpackich policjantów w finale ogólnopolskim.

Drugie miejsce w konkursie kierowników zajął asp. szt. Andrzej Pszeniczny z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, natomiast miejsce trzecie – asp. Leszek Raczak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji Rzeszów- Śródmieście.

Puchary i dyplomy wręczyli zwycięzcom insp. Zbigniew Sowa Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, Jerzy Cypryś Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jakub Dzik. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy. Organizację wojewódzkiego finału konkursu wspierał NSZZ Policjantów Województwa Podkarpackiego.

W uroczystym zakończeniu finału uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz oraz Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie insp. Jacek Maślanka.

Wojewódzki finał konkursu swoim patronatem objęli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Sejmiku Podkarpackiego oraz Telewizja Polska Oddział w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu, w 21 komendach miejskich i powiatowych służbę pełni 470 policjantów dzielnicowych.

Mł. asp. Daniel Grzanka nie pierwszy raz stanął na podium finału konkursu. Policjantem jest od 11 lat, od 8 obejmuje stanowisko dzielnicowego służąc mieszkańcom gminy Rzędzianowice, Wola Mielecka, Podleszany, Rydzów, Książnice, Goleszów oraz Boża Wola.  Asp. szt. Andrzej Pszeniczny służy w Policji od 30 lat. Od kilkunastu lat zajmuje stanowisko kierownika mieleckiego rewiru dzielnicowych.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Jechał citroenem 115 km/h przez Padew Narodową

Wiadomości Mielec

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mistrzostw Polski w futsalu na hali im. Edwarda Kazimierskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa