W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Mielecki Klub Dyskusyjny: spotkania promocyjnego książki

Działający przy Patriotycznym Mielcu, Mielecki Klub Dyskusyjny „Bez Cenzury”, zaprasza na spotkanie promocyjne książki „Liga Narodowa. Sprawozdania, odezwy, dokumenty.”

21 kwietnia, 18:00, Wyższa Szkoła Gospodarki i Zarządzania w Mielcu, ul. Warszawska 1.

Liga Narodowa była tajną organizacją polityczną, ośrodkiem kierowniczym obozu narodowego. Publikacja Mateusza Wernera przedstawia sprawozdania, odezwy oraz dokumenty, które ukazują tajną działalność Ligi Narodowej.

Liga Narodowa, której głównym twórcą był Roman Dmowski, to wspólny korzeń ideowy całego polskiego obozu narodowego. Celem Ligi Narodowej było odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim, ukształtowanie nowoczesnego i silnego narodu polskiego. Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi wewnętrznej pracy środowiska narodowego na przełomie wieków. Wiedza ta może przydać się do lepszego zrozumienia celów i dążeń narodowych.

Zebrane na ponad 300 stronach sprawozdania, odezwy i inne dokumenty obrazują sposób funkcjonowania Ligi Narodowej i jej rozrost organizacyjny na przestrzeni kilkunastu lat. Widzimy także pewną ewolucję ideową, która prowadzi obóz narodowy od niepodległościowego, osadzonego w romantycznej symbolice, demokratyzmu, do chcącego prowadzić realną politykę nowoczesnego nacjonalizmu. Bardzo interesująco przedstawia się w zaprezentowanych źródłach komunikacja i propaganda polityczna, schematy organizacyjne i filozofia uprawiania polityki samej Ligi Narodowej oraz jej ekspozytur.

 

Książka ukazała się nakładem krakowskiego Towarzystwa Wydawniczego „Historia Iagellonica”, działającego przy Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mateusz Werner- absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant na Wydziale Historycznym. W swoich badaniach zajmuje się głównie wczesnymi dziejami Narodowej Demokracji. Działacz społeczny związany z rodzinnym Rzeszowem.

 

 

mkdLiga

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa