W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka Rozrywka

Mielecki sukces programu ,,KinoSzkoła”

Mielec jest liderem ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej „KinoSzkoła”, realizowanego w tym roku już po raz 6. W V edycji KinoSzkoły mielczanie najliczniej w Polsce uczestniczyli w projekcie, w którym w całym kraju brało udział 57 instytucji. Najczęściej były to – podobnie jak w Mielcu – kina przy centrach kultury. W sezonie 2015/16 w seansach kinowych, zajęciach i warsztatach KinoSzkoła wzięło udział ponad 16 tys.  uczestników z Mielca i okolic.

Najlepsze kino w szkołach

Najlepsze szkoły w kinach

Projekt adresowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i seniorów. Mielec uczestniczy w projekcie od samego początku. Tylko w ostatnim roku szkolnym w ramach projektu odbyło się 151 zajęć, w tym 106 seansów kinowych, 7 projekcji dla przedszkolaków i 38 warsztatów.

Koordynatorką projektu KinoSzkoła w Mielcu jest Anna Niziołek – szefowa kina ,,Galaktyka”, która w zeszłym roku otrzymała nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Te niezwykle prestiżowe nagrody wręczano podczas ubiegłorocznego 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni po raz 8. Sam fakt nominacji był wielkim wyróżnieniem. Anna Niziołek mówiła wtedy, że z pewnością jury doceniło edukacyjne działania kina ,,Galaktyka”, a więc projekt KinoSzkoła.

– KinoSzkoła charakteryzuje się wysoką jakością zarówno prelekcji, warsztatów, jak i prezentowanych filmów – opisuje kierowniczka kina ,,Galaktyka”.

– Jest bardzo pomocny dla nauczycieli oraz pedagogów w ich codziennej praktyce wychowawczej. Staramy się też, w miarę możliwości, organizacyjnie dopiąć wszystko na przysłowiowy ,,ostatni guzik” – dla szkół bardzo ważne by zajęcia odbywały się zgodnie z harmonogramem. Myślę, że w zdecydowanej większości to się udaje.

– Bardzo dziękuję wszystkim szkołom biorącym udział w „KinoSzkole”, ale chciałabym szczególnie wyróżnić trzy z nich, które uczestniczą w projekcie niezmiennie od pierwszej edycji. Są to: Szkoła Podstawowa nr 6 w Mielcu, klasy I-III ze Szkoły Podstawowej w Trześni oraz  Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu – wylicza Anna Niziołek.

Od drugiej edycji w programie uczestniczą: Szkoła Podstawowa nr 9 w Mielcu, Szkoła Podstawowa nr 11 w Mielcu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego w Mielcu, Szkoła Podstawowa w Łysakowie, Szkoła Podstawowa w Rzędzianowicach, Gimnazjum nr 1 w Mielcu, Gimnazjum nr 2 w Mielcu, Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu oraz Zespół Szkół w Przecławiu.

W piątej edycji Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła brało udział: 6 przedszkoli oraz 27 szkół, a novum było włączenie do projektu seniorów z Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku..

Nowa edycja KinoSzkoła

Trwa nabór do 6. edycji ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej “KinoSzkoła”. Koordynatorka programu Anna Niziołek zachęca do uczestnictwa. Zajęcia trwają od października do czerwca.

Koordynatorka podkreśla, że bardzo elastycznie podchodzi do terminów i liczby zajęć wybieranych przez szkoły, czy przedszkola. Terminy zajęć są ustalane na podstawie wysyłanych przez szkoły kart zgłoszeń.

Można uczestniczyć w projekcie przez cały rok szkolny, można też wykupić mniejszą liczbę zajęć. Koszt zajęć dla jednego uczestnika za pojedyncze zajęcia wynosi tylko 8 zł, czyli znacznie mniej niż na komercyjnych seansach.

Można też zdecydować się na karnet na 5, 7, lub 9 zajęć (odpowiednio 35, 45, 60 zł). Szkoły mogą się starać w odpowiednich gminach o dofinansowanie zajęć – np. z „korkowego”.

– W programie prezentujemy interesujące, często niekomercyjne filmy poprzedzone półgodzinną prelekcją, mamy też cykl filmów trójwymiarowych oraz warsztaty. Na filmy zapraszamy do kina, zajęcia warsztatowe mogą się odbywać w szkole – zachęca Anna Niziołek.

Program jest skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół wszystkich poziomów oraz do seniorów, ale jest też oferta szkoleń dla nauczycieli i rodziców. Te ostatnie dotyczą najbardziej aktualnych problemów, np. kwestii zagrożeń w sieci, na jakie narażeni są młodzi ludzie.

 

Szczegóły programu KinoSzkoła na stronie Kina Galaktyka:

http://kinogalaktyka.pl/strona/szkoly

 

012

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa