W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielecki szpital apeluje do pacjentów: „NIE” dla agresji

Z obserwacji rzeczników praw lekarzy w okręgowych izbach lekarskich wynika, że z roku na rok rośnie liczba agresywnych zachowań pacjentów i ich bliskich wobec personelu na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Podobne incydenty zdarzają się również w Mielcu – w związku z czym dyrekcja szpitala apeluje do pacjentów o spokój i cierpliwość.

Dyrekcja szpitala przypomina, że lekarzowi, pielęgniarce czy położnej – w trakcie wykonywania czynności medycznych w ramach świadczeń pomocy doraźnej i udzielania pomocy lekarskiej w innych niecierpiących zwłoki przypadkach – przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu. Mówi o tym art. 5. Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 6 czerwca 1997 roku.

Artykuł 223 Kodeksu Karnego wylicza z kolei katalog kar, jakie grożą za napaść na funkcjonariusza publicznego w trakcie wykonywania przez niego obowiązków. To m.in. kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 albo, w przypadku doprowadzenia do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

– Pragniemy przypomnieć naszym pacjentom, że ratownik medyczny zajęty ratowaniem własnego zdrowia lub życia nie zawsze będzie mógł we właściwy sposób zatroszczyć się o nasze. Do pacjentów i ich najbliższych apelujemy więc o spokój i cierpliwość, a także o reagowanie w przypadku bycia świadkiem przemocy. Obywatelska reakcja ze strony innych osób często wystarczy, by uspokoić agresywnego pacjenta – mówi Leszek Kwaśniewski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa