W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mielecki szpital rozwiązuje problemy pacjentów ze spastycznością

Mielecki szpital przeprowadza zabiegi operacyjne implantacji pomp baklofenowych. To szansa na poprawę komfortu życia dla osób, u których przewlekłe choroby i urazy doprowadziły do tzw. spastyczności.

– Spastyczność jest ciężkim stanem chorobowym objawiającym się nadmiernym napięciem lub sztywnością mięśni. Pacjent cierpiący na tę dolegliwość często nie może zginać rąk i nóg, co utrudnia jego codzienną aktywność życiową, a także opiekę nad nim – mówi lek. med. Wacław Pokrywka, ordynator Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Nadmierne napięcie mięśni powoduje również bolesne skurcze, które mogą doprowadzać do złamań, deformacji stawów oraz powstawania odleżyn. Tradycyjnie spastyczność leczy się baklofenem w postaci doustnej. Lek rozwiązuje problemy wielu pacjentów, u innych natomiast nie przynosi żadnych skutków – poza ubocznymi.

Leczenie doustne nie zawsze przynosi skutki

Pacjenci ze spastycznością skarżą się na uciążliwe skutki uboczne powodowane doustnym przyjmowaniem baklofenu. Często czują się otępiali i śpiący, doznają żołądkowych dolegliwości, a co gorsza, mimo stosowania przez nich leku, spastyczność nie zawsze ustępuje. Po zabiegu implantacji pompy bakolfenowej mięśnie trwale się rozluźniają, umożliwiając m.in. rehabilitację. – Rehabilitacja chorego ze spastycznością jest bardzo trudna. Po implantacji pompy mięśnie natomiast rozluźniają się, czyniąc nasze wysiłki bardziej efektywnymi – tłumaczą rehabilitanci z mieleckiego szpitala.

Mniejsza dawka leku i lepsze efekty – czyli o zaletach pomp baklofenowych

Zabieg wszczepienia pompy likwiduje też bolesne przykurcze i hamuje wyniszczanie organizmu powodowane długoletnim przyjmowaniem baklofenu w formie doustnej.

– Lek podawany doustnie oddziałuje na cały organizm. Tylko jego część dociera tam, gdzie jest naprawdę potrzebna, a więc do centralnego systemu nerwowego – podkreśla dr n. med. Sylwia Śliwonik, neurochirurg ze Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. – Podawanie baklofenu przez pompę odbywa się wprost do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki temu pacjent może przyjmować dawkę baklofenu nawet 100-krotnie mniejszą od tej stosowanej w kuracji doustnej – dodaje.

Dodatkowo, zaletą pompy jest to, że lek podawany jest w sposób ciągły. Lekarz w każdej chwili może modyfikować jego dawkę, a około raz na dwa miesiące uzupełnia pompę.

Dla kogo jest przeznaczona pompa baklofenowa?

W mieleckim szpitalu w zeszłym roku zaimplantowano pięć pomp baklofenowych. W tym roku wykonano już kolejne tego typu operacje, a aktualnie przeprowadzane są testy do następnej. Test polega na podaniu stężonej dawki leku do płynu mózgowo-rdzeniowego i obserwowaniu reakcji pacjenta.

Wielu chorych udaje się zakwalifikować do zabiegu operacyjnego. Bardzo często są to osoby po złamaniach kręgosłupa, urazach czaszkowo-mózgowych, chorzy na stwardnienie rozsiane czy pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym. – Wyznacznikiem, który kwalifikuje chorych do przejścia przedzabiegowych testów i zabiegu jest udokumentowane, dłuższe niż 12-miesięczne, bezskuteczne podawanie baklofenu w sposób doustny – podkreśla dr Śliwonik. Jeśli pacjent spełnia te kryteria, zabieg jest refundowany przez NFZ. W innym przypadku, za pompę trzeba zapłacić ponad 30 tys. złotych. Każdorazowe dostrzyknięcie leku to z kolei koszt rzędu kilkuset złotych.

Pacjenci chwalą pompy baklofenowe

– Pacjenci, którzy po niepowodzeniach związanych z leczeniem spastyczności lekami doustnymi zgłoszą się do nas na zabieg operacyjny, uzyskują poprawę jakości życia. Dobrze, by również inne osoby, u których kuracja doustna nie przynosi pożądanych efektów, dowiedziały się o możliwości alternatywnego leczenia spastyczności – podkreślają lekarze z Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kilkudniowy kurs doskonalący dla Ratowników Medycznych

Wiadomości Mielec

Tragedia na ulicy Legionów

Wiadomości Mielec

Rowerzyści po potrąceniach odwiezieni do szpitala

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa