W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Mieleckie lotnisko jako pierwsze w Polsce uruchomiło Zautomatyzowany System Pomiarów Meteorologicznych [FOTO, VIDEO]

Od 3 grudnia na lotnisku w Mielcu działa operacyjnie system pogodowy, który w czasie rzeczywistym zapewnia informacje oraz raporty na temat warunków pogodowych na lotnisku. System gromadzi dane z rozmieszczonych w różnych częściach lotniska czujników a następnie wyświetla je w postaci graficznej lub raportów alfanumerycznych.

Raporty te wysyłane w postaci krótkich komunikatów co 30 min do aplikacji wspomagających pilota lub bezpośrednio do urządzeń awioniki. W ten sposób piloci dostają rzetelne autentyczne parametry pogodowe bezpośrednio na pokłady swoich maszyn. 

        

Dane z systemu AWOS wykorzystywane są przede wszystkim przez Służbę Informacji Powietrznej AFIS. Pracujący na wieży lotniska w Mielcu informatorzy otrzymali przejrzystą aplikację, na której w czasie rzeczywistym wyświetlane są podstawowe parametry takie jak np: ciśnienie, prędkość kierunek i porywy wiatru, widoczność, czy temperatura. Użytkowany laser pozwala przenikać przez kilka warstw chmur pokazując ich podstawy i nagromadzenie opadów. 

System ten pracował od kilku miesięcy w fazie testowej.  Testy wypadły pomyślnie i od początku grudnia system działa operacyjnie.  Inwestycja warta jest blisko 325 tys. zł.  I w całości została pokryta ze środków spółki Lotnisko Mielec. Główny celem inwestycji było podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych ponad dwudziestu pięciu tysięcy operacji lotniczych w ciągu roku. Dodatkowymi korzyściami będzie zwiększenie atrakcyjności lotniska w lotach szkolnych i biznesowych oraz otwarcie nowych możliwości rozwoju.    

Zapraszamy do obejrzenia obszernych fragmentów prezentacji tej inwestycji, jaką przekazał Prezes Zarządu Lotniska w Mielcu – Łukasz Kalinka oraz podsumowań wygłoszonych przez zaproszone osoby.

YouTube player

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa