W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Mieleckie Muzeum poszukuje pamiątek związanych z rodziną Oborskich!

Muzeum Regionalne SCK w Mielcu poszukuje wszelkich informacji i pamiątek związanych z rodziną Oborskich, dawnymi właścicielami głównej siedziby naszej placówki.

Mimo upływu lat gdy rodzina mieszkała w Mielcu liczymy, że w naszym mieście oraz okolicach nadal przebywają osoby, które mogą pomóc pracownikom muzeum  poszerzyć wiedzę na ich temat. Bardzo prosimy o podzielenie się swoimi wspomnieniami przekazywanymi przez rodzinę czy znajomych na temat dawnych właścicieli Pałacyku.

Mogą być to historie związane z samymi Oborskimi ale też budynkiem Pałacyku (zmianami które zachodziły w układzie pomieszczeń itd.), obecnie nieistniejącymi zabudowaniami kiedyś znajdującymi się w parku takimi jak: oficyna dworska czy inne budynki gospodarcze.

Liczymy także, że dzięki akcji uda się nam pozyskać przedmioty, które były wyposażeniem posiadłości lub też bezpośrednio wiążą się z rodziną Oborskich. Mogą to być: zdjęcia ukazujące dawnych właścicieli ale też  budynki dworskie i park, obrazy, rzeźby, grafiki porcelana, szkło, meble, bibeloty, stroje, bilety wizytowe, listy, wszelkiego rodzaju dokumenty (umowy sprzedaży gruntów itd.) i inne przedmioty.

Poszukujemy także książek, które znajdowały się w bibliotece rodziny Oborskich. Przed II wojną światową rodzinny księgozbiór przechowywany w mieleckim dworku liczył 6 tysięcy publikacji z czego około 1,5 tysiąca było starodrukami. W zbiorach znajdowały się książki w języku polskim ale też w językach obcych.

Książki można rozpoznać dzięki pieczątce (znajduje się na niej herb kolumna oraz napis drukowanymi literami: Z BIBLIOTEKI OBORSKICH), która powinna znajdować się z każdej z nich oraz numerowi inwentarzowemu. Cały księgozbiór został skatalogowany w dwudziestoleciu międzywojennym. W części z pozycji powinien być również wklejony ex libris z napisem EX LIBRIS BIBLIOTEKI OBORSKICH.

Obecnie w zbiorach mieleckiego Muzeum  znajduje się jedynie kilkanaście książek pochodzących z rodowej biblioteki Oborskiej i kilka przedmiotów związanych z samą rodziną, z których większość stanowią zdjęcia.

Zachęcamy do zagladnięcia na strychy i pawlacze, zajrzenia do starych pudeł lub walizek, przepatrzenia piwnic, pomieszczeń gospodarczych, a może naszych domowych bibliotek. Zapytania starszych członków naszych rodzin czy może dysponują informacjami, którymi warto się podzielić się z innymi na ten właśnie temat.

Istotną kwestią jest, że Muzeum nie będzie dociekać w jaki sposób jakikolwiek przedmioty związane z rodziną Oborskich trafiły w Państwa ręce.

Wszystkie osoby mogące pomóc i dysponują jakimikolwiek informacjami  prosimy o kontakt z Panią Iwoną Groele, pracownikiem naszego Muzeum, która zajmuje się tym projektem. Możliwy jest kontakt: telefoniczny pod numerem: 17 586 42 32, e-mailowy [email protected] lub poprzez oficjalny profil Pałacyku Oborskich na portalu Facebook.

Bardzo prosimy o pozytywne ustosunkowanie się do naszej akcji i zapraszamy do kontaktu!

Iwona Groele

Muzeum Regionalne SCK w Mielcu

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Czy Mielec powróci do lotniczej potęgi? [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

 Młody Mielczanin Laureatem Konkursu Historycznego

Wiadomości Mielec

Czternaście lat od Katastrofy Smoleńskiej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa