W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Mieleckie szkoły w rankingu „Perspektyw”

Poznaliśmy wyniki 25. edycji Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 oraz Rankingu Techników 2023. Wśród najlepszych szkół w kraju znalazły się również te prowadzone przez Powiat Mielecki.

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu, czyli: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Złote i srebrne licea!

Podobnie jak w roku ubiegłym, w kategorii liceów, tytuł „Złotej Szkoły” uzyskało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. Szkoła uplasowała się na 151. miejscu w kraju i podtrzymała zeszłoroczną, szóstą pozycję w województwie. Dodatkowo, przyznano jej 160. miejsce w ogólnopolskim rankingu maturalnym liceów oraz 68. miejsce w rankingu szkół olimpijskich.

Od lat obecne w rankingu „Perspektyw” – i również wysoko lokowane – I Liceum Ogólnokształcące w tym roku awansowało do tytułu „Srebrnej Szkoły”. Placówka zajęła 498. pozycję w kraju (awans o 84 miejsca), a także wspięła się o siedem oczek wyżej w rankingu wojewódzkim (z 30. na 23. miejsce).

Rankingi zasiliły też inne mieleckie szkoły: V Liceum Ogólnokształcące (miejsce 47 w województwie, 910 w kraju i tytuł „Brązowej Szkoły”) oraz III Liceum Ogólnokształcące (miejsce 61 w województwie).

Które technikum najlepsze?

W kategorii techników najlepszym wynikiem, już kolejny raz, pochwalić się może Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu. Z 224. miejscem w rankingu ogólnopolskim i 14. miejscem w rankingu wojewódzkim szkoła powtórzyła zeszłoroczny sukces i ponownie uzyskała tytuł „srebrnej”.

To samo wyróżnienie trafiło do Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, które ulokowało się na 294. pozycji w kraju i 23. lokacie w województwie. Placówka, zasilająca w zeszłym roku szeregi tych „brązowych”, powróciła tym samym do zaszczytnego tytułu „Srebrnej Szkoły”, który ostatnio nadano jej w 2021 roku.

Warto dodać, że obie „Srebrne Szkoły” z powiatu mieleckiego znalazły się także w ogólnopolskim rankingu maturalnym – Technikum Nr 3 na miejscu 226, a Technikum Nr 1 – kilkanaście oczek dalej, na miejscu 239.

W rankingu wojewódzkim techników doceniono także osiągnięcia Technikum Nr 2 (ZSB im. Żołnierzy AK), które zajęło 33. miejsce oraz Technikum Nr 4 (ZS im. prof. J. Groszkowskiego) – miejsce 62. W rankingu ogólnopolskim obydwie te placówki ulokowały się poniżej 500. lokaty.

Gratulujemy laureatom!

– Serdecznie gratulujemy osiągnięć szkołom, które po raz kolejny okazały się najlepsze w powiecie, podtrzymując przyznane w ubiegłych latach tytuły. Ten niezawodnie wysoki poziom prezentowany przez II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Nr 1 niezwykle cieszy – podkreśla Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. – Oczywiście, na duże uznanie zasługują także te placówki, które dzięki dobrym wynikom swojej pracy na nowo mogą poszczycić się zdobyciem wyróżnień – mam tu na myśli w szczególności I Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Nr 3, które powróciły do listy „Srebrnych Szkół”. Te osiągnięcia bez wątpienia stanowią wynik wspólnych starań uczniów, pedagogów i dyrekcji poszczególnych szkół, którym raz jeszcze pragnę podziękować za zaangażowanie i ponoszony wysiłek – dodaje wicestarosta.

Jak oceniano szkoły?

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Medialna afera dosięgła nasz portal

Wiadomości Mielec

Jezioro łabędzie na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Młodzi nieprzeciętni – zdolni uczniowie mieleckich szkół

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa