W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Miodne ostoje dla pszczołowatych

Już sześć remiz dla pszczół i innych zapylaczy istnieje w Nadleśnictwie Tuszyma. Takie miejsca są ostojami różnorodności biologicznej roślin kwitnących w różnych terminach.

Remiza dla zapylaczy w leśnictwie Ruda to niewielka powierzchnia, która będzie ostoją różnorodności biologicznej roślin o zróżnicowanych terminach kwitnienia, różnej pyłkodajności i miododajności.
 

Takie uwarunkowania mają za zadanie utworzenia miejsca dla zwiększonego napływu owadów zapylających, w tym pszczołowatych.
W tym roku Nadleśnictwo Tuszyma w ramach programu Lasów Państwowych „Pszczoły wracają do lasu” założyło szóstą „Remizę dla zapylaczy” w leśnictwie Ruda o powierzchni 0,16 ha.


Na powierzchni tej posadzono 120 różnych krzewinek, krzewów i drzewek miododajnych, w tym lawendę, derenie, głogi, śnieguliczkę, irgi, suchodrzewia, porzeczki, agrest, aronię, kaliny, wierzbę, karłowatą lipę oraz starych odmian czereśni, wiśni, grusz czy jabłoni.
Ponadto w ramach projektu w tym roku na zrębach posadzono kilkadziesiąt drzewek owocowych (jabłonie, wiśnie i śliwy).


Celem jest nie tylko tworzenie siedlisk bazy pożytkowej dla zapylaczy, w szczególności pszczołowatych, a także poprawa świadomości przyrodniczej dotyczącej znaczenia zapylaczy i potrzebę ich ochrony oraz tworzenie powierzchni do prowadzenia zajęć warsztatowych.

Artur Swięch, Nadleśnictwo Tuszyma

created by dji camera

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa