W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje

„Misterium Męki Pańskiej” w kościele pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy [FOTO]

Wczoraj w kościele pw MBNP odbył się koncert „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”, Podkarpackiego Chóru Męskiego oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.

Koncert „Misterium Męki Pańskiej” to biblijna droga krzyżowa oparta o teksty z czterech ewangelii oraz pieśni pasyjne. Ta forma nabożeństwa została zainicjowana przez naszego papieża Jana Pawła II w Wielki Piątek 1991 roku.

Każdą stację krzyżową kończy pieśń pasyjna w wykonaniu jednego z chórów, a w finale chóry śpiewają wspólnie.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „AKORD”

Chór Nauczycielski „Akord” powstał w 1969 r. jako chór mieszany. Brał udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, koncerty symfoniczne, kantaty, oratoria. Występował nie tylko w Mielcu, ale także w Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze, Paryżu, Pradze. Towarzyszył znanym polskim artystom m.in.: zespołowi „Skaldowie”, Markowi Bałacie, Alicji Majewskiej, Oldze Bończyk, Łukaszowi Zagrobelnemu czy Grzegorzowi Wilkowi. Chór zdobył wielu prestiżowych nagród, zajmował I miejsca i otrzymywał złote dyplomy m.in. na festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą. Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa.

PODKARPACKI CHÓR MĘSKI

Podkarpacki Chór Męski to pasjonaci śpiewu chóralnego wywodzący się z różnych środowisk muzycznych: Strzyżowa, Rzeszowa, Gorlic, Krosna, Mielca i Sędziszowa Młp. Chór powstał w kwietniu 2014 roku i od tego czasu pod ręką dyrygenta Grzegorza Oliwy jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na festiwalach chóralnych w Polsce. Koncertuje w Polsce i za granicą, bierze udział w znanych projektach muzycznych wspólnie z zaprzyjaźnionymi chórami „Akord” i Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Chór został dostrzeżony przez wydawców muzyki klasycznej i już czterokrotnie współuczestniczył w nagraniach płytowych utworów Ottona Mieczysława Żukowskiego i Władysława Żeleńskiego. W 2021 roku nagrał swoją autorską płytę „Piosenki Lwowskie” z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Beskid.

STRZYŻOWSKI CHÓR KAMERALNY

Strzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. W repertuarze chóru znajdują się utwory muzyki sakralnej od renesansu do współczesności, negro spirituals, kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne. W 2005 r. chór rozpoczął współpracę z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską. Efektem są nagrania, udział w programach telewizyjnych i radiowych. Od 2008 r. chór jest czynnym uczestnikiem Warsztatów Gospel w Rzeszowie, podczas których współpracował z Geraldem T. Smithem, Brianem Fentressem oraz Peterem Francisem. Strzyżowski Chór Kameralny koncertował również za granicą: w Austrii, na Ukrainie, we Włoszech, na Węgrzech, na Słowacji, w Anglii, na Łotwie, w Hiszpanii, we Francji, w Słowenii, w Czechach. Założycielem i dyrygentem chóru jest Grzegorz Oliwa.

GRZEGORZ OLIWA – DYRYGENT

Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”. Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską. Koncertował także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie: „Muzykalia łańcuckie” oraz „Muzykalia łańcuckie – koncerty” z udziałem Joanny Supranowicz, Roberta Naściszewskiego i Tomasza Strahla.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa