W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Młodzi mielczanie odkrywają zapomniane historie

Co roku 1 czerwca w polskim parlamencie odbywa się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Setki młodych ludzi co roku ze sobą rywalizuje tworząc różne projekty społeczne. W tym roku tematem jest historia posłów II RP i ich działalność w okresie II wojny światowej.

Mandatami poselskimi zostanie nagrodzonych 230 najlepszych, dwuosobowych zespołów. Praktycznie co roku, mielczanie mają swoich przedstawicieli w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Dzisiaj o ten tytuł starają się uczniowie mieleckiego II LO – Łukasz i Kacper z klasy humanistycznej.
Zdecydowali się przypomnieć mielczanom, a szczególnie rzochowianom, o ich lokalnym bohaterze. W swoim projekcie przedstawiają historię zapomnianego posła z lat 1922-1927, dyrektora rzochowskiej szkoły i działacza społecznego – Bronisława Greissa.

Nie zachowało się wiele źródeł i relacji, szczególnie z jego ostatnich lat. Jednak dzięki trudnej pracy badawczej chłopaków i przy pomocy Pana Marka Zalotyńskiego, udało im się zebrać wiele ciekawych materiałów o postaci posła z Rzochowa.
Dzięki temu, w krótkim czasie udało im się m.in. stworzyć 15 min, film dokumentalny pt. „Greiss”, który udostępnili na swojej stronie Facebookowej, a także przedstawili na lekcji w SP 12 w Rzochowie, wraz z przygotowaną prelekcją. Oprócz historii Greissa, autorzy podkreślają w nim, jak ważną wartością jest pamięć o ludziach, którzy żyli pokolenia przed nami. Jeśli będziemy uczyć się od małego, jak ważna jest pamięć o historii naszych dziadków, to wtedy i o nas wnukowie nie zapomną.
Zachęcamy serdecznie do obejrzenia!


Autor: Łukasz Szantula

https://www.facebook.com/watch/?v=300284144002292
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Cyrk Korona – Nowe Show jak z Bajki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Czy Mielec będzie unikalnym miejscem na mapie Polski?

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa