W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia

Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość

Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość – finał projektu CEO w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu

W styczniu 2019 roku nastąpiło sfinalizowanie udziału ZS w projekcie CEO Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość. Prace związane z projektem trwały od października 2018 do stycznia 2019 roku i powiązane były z uroczystymi obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież Elektryka zaangażowała w szereg działań związanych z jego realizacją. Miały one odpowiedzieć na nurtujące młode pokolenie pytania: jak udało się odbudować Polskę, co dla nas znaczy suwerenność, jakie wartości ważne były dla rodziców czy dziadków, a jakie są ważne dla nas ?

W dniu 5 października 2018 roku w Krakowie odbyło się spotkanie szkoleniowe poprowadzone przez liderów CEO z Warszawy, udział wzięła w nim koordynatorka projektu Marzanna Mazur-Witek. Efektem spotkania było stworzenie przez uczniów ZS projektu dwudziestu biogramów osób związanych ze szkołą i środowiskiem mieleckim pod hasłem – Bohaterowie naszej codzienności.

Projekt przybrał niecodzienną formę biało-czerwonego drzewa (wyciętego laserowo dzięki uprzejmości pana Artura Bodziony w CKP w Mielcu), na którym pojawiły się kody QR skrywające niezwykłe biografie ludzkie opracowane przez młodzież ZS przy pomocy nauczycielek: Marzanny Mazur-Witek, Haliny Bednarz i Lucyny Maryniak.

Są wśród nich postacie: Zdzisławy Bytnar, matki Jana Bytnara „Rudego”, która pochodziła z Kolbuszowej, uczyła się w Mielcu, w obecnym budynku ZS, gdzie bohaterka uzyskała maturę, w czasie okupacji mieszkała w Warszawie, angażując się w działalność Szarych Szeregów i AK. Kolejnymi postaciami są, mocno związani ze środowiskiem mieleckim, bracia Działowscy – współorganizatorzy Areoklubu Mieleckiego, Jan Maj – autor wspomnień z Syberii, Jan Frask – żołnierz II wojny światowej. Wszystkie biografie (a jest ich 20) dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz pod wspomnianymi wyżej kodami QR.

Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w dniu 14 grudnia 2018 roku uruchomiło także platformę, na której odbył się wirtualny festiwal. Szkoły biorące udział w projekcie Młodzi w Akcji – Wiwat Niepodległość mogły zgłosić swój udział w wydarzeniu. Wśród 148 zespołów z całej Polski znalazły się dwa reprezentujące Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Pierwszy – pod nazwą Dolina lotnicza – składał się z uczniów klasy 2c: Karola Wypaska, Piotra Ofiary, Szymona Posłusznego, Huberta Kobylarza, Szymona Jezuita i Jakuba Głaza. Drugi zespół Galicjanki reprezentowały uczennice klasy 3a: Laura Michoń i Wiktoria Bartkowicz oraz uczennice klasy 2d: Natalia Tylutka, Kinga Turosz, Wiktoria Sanecka i Dominika Pipała. Po zalogowaniu do strony festiwalowej zespoły zamieszczały odpowiedzi online. Wśród pytań były zadania dotyczące historii, a także patriotycznych utworów muzycznych, które były ważne dla trzech pokoleń Polaków. Pojawiły się również zadania interaktywne, uczniowie musieli przygotować filmowy przekaz dla następnych pokoleń na zasadzie kapsuły czasu. Młodzież zaprezentowała również graficzne informacje o problemach “małych ojczyzn”. Wśród nagrodzonych zespołów znalazł się jeden z Zespołu Szkół w Mielcu, udało się to Galicjankom.

Ideą projektu było zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego, znającego historię Polski, ale również doskonale orientującego się w historii i tradycji lokalnej „małej ojczyzny”, tworzenie mostów pokoleniowych, które pozwolą młodym ludziom zrozumieć wybory starszych.
Koordynatorkami projektu były: Marzanna Mazur-Witek, Halina Bednarz i Lucyna Maryniak.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Czy Mielec będzie unikalnym miejscem na mapie Polski?

Wiadomości Mielec

Jubileusz 100 lecia OSP w Sadkowej Górze

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa