Dzień Bezpiecznego Internetu jest inicjatywą Komisji Europejskiej i obchodzony jest od 2004 roku. Celem podejmowanych działań jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do internetu.
W ramach tej inicjatywy policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mielcu przeprowadziły kilka spotkań z młodzieżą.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w naszym kraju. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI w bieżącym roku są także Facebook Polska oraz Google Polska. Patronatem honorowym akcję objęły: Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmiotu do realizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii sierż. szt. Ewelina Ziemba oraz sierż. Magdalena Broda spotkały się z uczniami Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu, Zespołu Szkół w Maliniu oraz w Woli Mieleckiej, a także Zespołu szkół Ekonomicznych w Mielcu. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Policjantki wyjaśniały słuchaczom na czym polega zjawisko cyberprzemocy, jakie zachowania w sieci mogą narazić internautę na odpowiedzialność prawną. Szczególny nacisk prowadzące prelekcje policjantki kładły na sposoby unikania zagrożeń płynących z sieci. Przedstawiły problem szkodliwych treści, które mogą wywoływać negatywne emocje u dzieci lub promować niebezpieczne zachowania. Policjantki przekazały również informacje, gdzie młodzi ludzie mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji, kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy.