W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Kultura i nauka Sport

Modelarze z MAUT „Leonardo” na Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych [FOTO]

Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu wzięli udział w Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych, które odbyły się we Włocławku. Przywieźli z nich aż 19 medali!

Mielec reprezentowało 10 uczestników zajęć Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” – 5 modelarzy z grupy zaawansowanej: Wojciech Koszelski, Eryk Halaburda, Przemysław Żurawski, Kacper Krempa oraz Jakub Kukiełka i 5 z grupy średniozaawansowanej – Kornelia Goryczka, Szymon Mikuła, Emilia Wojdyło, Alex Sadowy i Franciszek Żmuda oraz 3 trenerów – Grzegorz Goryczka, Wojciech Wojdyło i Artur Gorczyca.

Zawody rozpoczęły się w czwartek 28 czerwca. Z Mielca wyjechało na nie aż siedem samochodów. Po dojeździe na miejsce modelarze mieli czas na ostatnie przygotowania do tych, jak się później okazało, niezwykle udanych mistrzostw.

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek. Pierwszą rozegraną konkurencją była klasa rakiet wysokościowych S1A. Punktowana w niej jest wysokość, do jakiej doleci model rakiety. W kategorii juniorów wygrał Jakub Kukiełka, drugie miejsce zajął Przemysław Żurawski, a na trzeciej pozycji uplasował się debiutant na Mistrzostwach Polski – Alex Sadowy. W tej samej konkurencji wśród seniorów srebro zdobył Wojciech Wojdyło.

Tego samego dnia modelarze wzięli udział w kategorii S3 (rakiety ze spadochronem). Ważne w niej jest, by rakieta po zakończeniu pracy sinika jak najdłużej spadała na spadochronie. Wśród juniorów złoto zdobyła Emilia Wojdyło, a wśród seniorów drugie miejsce zajął Grzegorz Goryczka.

– Wiatr był bardzo silny, co sprawiało,  że modele były znoszone na bardzo dużą odległość i trudno było je odzyskać po locie. Emilii udało się to perfekcyjnie. – mówi Grzegorz Goryczka.

Mielczanie zakończyli pierwszy dzień rywalizacji w dobrych humorach, mając na koncie 6 medali. Pamiętali jednak, że nazajutrz czeka ich bardzo ciężki dzień – w sobotę rozgrywano najwięcej najbardziej wymagających konkurencji.

Od rana modelarze brali udział w kategorii rakietoplanów (samolotów z napędem rakietowym) S4A. Rywalizacja była bardzo zacięta, o czym świadczy obecność dwóch dogrywek. Ostatecznie zawodnikom z MAUT „Leonardo” przypadły dwa medale – złoty zdobył Wojciech Koszelski, a brązowy debiutujący Franciszek Żmuda.

W kategorii wiropłatów (modeli rakiet opadających na wirniku hamującym) pierwsze miejsce zajął niezawodny Wojciech Koszelski, a drugą lokatę wywalczył debiutujący na mistrzostwach Szymon Mikuła.

– Skorzystaliśmy z nowej konstrukcji, którą opracowywaliśmy od początku roku. Na tegorocznym obozie kadry narodowej udało się potwierdzić jej skuteczność – na pięciu pierwszych miejscach znalazło się czterech zawodników z Mielca. – komentuje trener Goryczka.

Później przyszedł czas na kategorię S6A (rakiety opadające z wykorzystaniem taśmy hamującej). Dotychczas modelarze nie angażowali się w tę kategorię, jednak w tym roku brąz zdobył Alex Sadowy.

W kategorii juniorskiej S5B (wysokościowe makiety rakiet – liczy się tutaj dokładność wykonania modelu, będącego odwzorowaniem prawdziwej rakiety, a także wysokość, na jaką model doleci) całe podium należało do zawodników z Mielca. Pierwszy był Wojciech Koszelski, drugi Kacper Krempa, a trzeci Alex Sadowy.

W kategorii seniorów złoty medal zdobył Marcin Bielecki. Mieszka w Szczecinie, jednak startował w barwach Mielca.

W niedzielę przyszedł czas na konkurencję S7 – „koronną” dla mieleckich modelarzy. W konkurencji tej biorą udział makiety, czyli modele będące odwzorowaniem prawdziwych rakiet w skali. Punktowana jest dokładność wykonania modelu oraz jakość lotu. Wśród juniorów złoto wylatał Wojciech Koszelski, zaś srebro Kacper Krempa, a w wśród seniorów brązowy medal trafił do Grzegorza Goryczki.

Okazało się, że klasyfikacja musiała została powtórzona z powodu zmiany przepisów. Tym razem złoto wywalczył Franciszek Żmuda, a brąz Kacper Krempa, zaś w kategorii seniorów na drugim miejscu uplasował się trener najmłodszych modelarzy w MAUT „Leonardo” – Artur Gorczyca.

Również ostatniego dnia zawodów odbyła się rywalizacja w kategorii rakietoplanów zdalnie sterowanych S8E/P. Bardzo dużego pecha mieli Andrzej Rusinowski i Bartosz Kaźmierski. Model Andrzeja uległ zniszczeniu w wyniku awarii nadajnika, zaś Bartosz zajął czwarte (najbardziej bolesne) miejsce. Jednak mielczanie nie mogli wrócić bez medalu – srebro wylatał Eryk Halaburda.

Podczas dekoracji doszło do nietypowego zdarzenia. Trzykrotny Mistrz Polski Wojciech Koszelski wykazał się uczciwą postawą, nie przyjmując czwartego złotego modelu i tym samym wyjaśniając błąd sędziów, którzy nie zauważyli awarii jego rakiety. Za grę Fair Play Wojciech dostał od uczestników większe brawa niż inni mistrzowie.

Już za niespełna miesiąc modelarze z Mielca wezmą udział w Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych we Włocławku. – W zawodach wezmą udział reprezentanci 28 krajów, w tym ogromne kadry USA, Rosji i Chin. Będzie ciężko. – mówi Grzegorz Goryczka.

Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” działa od lutego 2015 roku przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W ramach Akademii organizowane są różnorakie kursy, m.in. modelarski, robotyczny i programowania.

fot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowskifot. Andrzej Rusinowski
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

„Niemego kina” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Mielec [FOTO]

Wiadomości Mielec

Piknik w Melexie [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa