W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Modelarze znów na podium

Uczestnicy zajęć modelarskich, które odbywają się w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu mają za sobą kolejny udany start na zawodach. Tym razem wzięli udział w Międzynarodowych Zawodach Modeli Kosmicznych do Pucharu Świata 2016 Tatry Cup.

Mieleccy modelarze podróż w kierunku Tatr rozpoczęli 23 września. Na ten właśnie dzień zostali zaproszeni do Krakowa przez tamtejszych modelarzy. Krakowscy koledzy poprosili Mielczan o zrobienie pokazu z okazji otwarcia nowej modelarni. Uroczystego otwarcia modelarni przy Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” dokonał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Przy MDK otwarto salę sportową, umożliwiającą treningi modelarzom i innym niszowym sportom, jak karate czy cheerleading. Otwarcie wzbogacił swoim interesującym pokazem aeromiusicalu Bartosz Kaźmierski.pk_32841

Podczas zawodów w Nowym Targu Grzegorz Goryczka – trener i zawodnik, wziął udział w konkurencjach rakietoplanów, rakiet z taśmą i rakiet z wirnikiem. Jak sam mówi: W pierwszym dniu, który traktowaliśmy treningowo i tak udało się stanąć na podium. Niespodziewanie zająłem wysokie V miejsce w Pucharze Świata w kategorii rakietoplanów klasycznych i III miejsce w Pucharze Polski w tej samej kategorii, jest to kategoria S4A czyli rakietoplany, które nie są sterowane radiem tylko swobodnie latają po zakończeniu lotu silnikowego.

pk_32563

Niedziela to trzy koronne konkurencje dla mieleckich modelarzy. Jednak poranek okazał się dosyć pechowy, wiele z pierwszych lotów zostało zdyskwalifikowanych. Towarzysząca mgła powodowała zbyt ostrożne próby lotów, co przekładało się na wyniki. Mimo tego Wojciech Koszelski zdobył IV miejsce a Eryk Halaburda miejsce V w kategorii S8D. Co przy takim początku było nie lada wyczynem.

W konkurencji S7 poszło zdecydowanie lepiej. Grzegorz Goryczka stanął na III miejscu podium Pucharu Świata, przegrywając z zawodnikami z Ukrainy. Natomiast w Pucharze Polski wynik był jeszcze lepszy – Grzegorz Goryczka wygrał a II miejsce należało do Andrzeja Rusinowskiego.

pk_32728

Popołudnie to starty rakietoplanów zdalnie sterowanych. W Pucharze Świata nie ma jednak specjalnego podziału na wiek w tej kategorii i mogą w niej startować zarówno seniorzy jak i juniorzy, kto ma model i czuje się na siłach może w niej wziąć udział. I tutaj mieliśmy bardzo miłą niespodziankę – okazało się, że po dwóch lotach Eryk Halaburda jest drugi, należało więc wykonać świetny trzeci lot żeby móc wejść do finału. W finale zostaje pięciu najlepszych zawodników z danej konkurencji. W trzecim locie Eryk zdobył pełne 1000 punktów, latając idealnie 6 minut i lądując idealnie w punkt, w którym miał wylądować. Lot finałowy Eryka również zdobył maksymalne 1000 punktów. Innym zawodnikom poszło nieco gorzej, a byli to zawodnicy ze światowej czołówki,czego efektem było zdobycie I miejsca w tej konkurencji. To pierwsze zwycięstwo 16-letniego Eryka Halaburdy w zawodach Pucharu Świata w kategorii S8P/E czyli w kategorii seniorskiej. Bardzo dobrze również spisał się Bartosz Kaźmierski, który wszedł do finału Pucharu Polski i zajął III miejsce.

pk_32732

Zawody Tatra Cup to ostatnie zawody w tym sezonie. Sezon 2016 był bardzo udany dla mieleckich modelarzy z CKPiDN, zakończyli go zdobywając 27 medali, z czego 17 medali Mistrzostw Polski i 10 medali Mistrzostw Świata.

pk_32790Ale nie czas na odpoczynek. Już od trzech tygodni modelarze intensywnie pracują nad nowymi rozwiązaniami na nowe modele. W przyszłym roku Polska jest gospodarzem Mistrzostw Europy Modeli Kosmicznych , które odbędą się w Nowym Targu. Jako gospodarze chcielibyśmy pokazać się z jak najlepszej strony zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod względem sportowym. Wszelkie działania będą teraz nastawione na te właśnie zawody, nie zapominając jednak o rozwijaniu dronów i aeromiusicalu. Celem na nowy sezon jest również przygotowanie kolejnych zawodników do udziału w Mistrzostwach Polski w aeromiusicalu tym bardziej , że faworytem jest Bartosz Kaźmierski, a jak mówi instruktor na podium są jeszcze dwa miejsca…

pk_32823

CKPiDN fot. Andrzej Rusinowski

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Międzynarodowy turniej piłki siatkowej kobiet w Mielcu [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa