We wtorek 29 grudnia w kościele p.w. Ducha Świętego na osiedlu Lotników w Mielcu odbyło się muzyczne czuwanie przy krzyżu Taize z kanonami.
Wydarzenie było symboliczną namiastką wyjazdu na zgromadzenie Taize, który w tym roku nie mógł odbyć się z racji obostrzeń spowodowanych pandemią.
Podczas nabożeństwa w klimatycznie oświetlonym wnętrzu kościoła można było m.in. wysłuchać pieśni religijne. Spotkanie zakończyło się tradycyjną kolędą.
Historia wspólnoty z Taizé.
Wspólnota z Taizé – międzynarodowa wspólnota ekumeniczna, założona w 1940 w Taizé, we Francji, przez brata Rogera.
Urodził się on w Szwajcarii jako najmłodsze z dziewięciorga dzieci pastora protestanckiego Charlesa Schutza oraz pochodzącej z Burgundii matki, wywodzącej się od hugenotów. W młodości był podobno bardzo gorliwym protestantem, a wskutek znajomości z wieloma katolikami, czuł pewien pociąg do katolicyzmu. W trakcie studiów oraz pod wpływem znajomych, zaczął doceniać wiele elementów katolicyzmu, między innymi monastyczny ideał życia wspólnotowego. Poszukiwanie prawdy doprowadziło go nawet do uznania oraz zastosowania we własnym życiu celibatu. Był świadkiem niekończących się konfliktów wśród protestantów, które są skutkiem prywatnej interpretacji Pisma Świętego.
Nieopodal wielkiego klasztoru w Cluny, zniszczonego podczas rewolucji francuskiej, w małej miejscowości Taizé założył wówczas swą wspólnotę, od której wzięła ona później swą nazwę.
fot. Michał Krawiec