W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Podzespoły do myśliwca naddźwiękowego F-16 będą produkowane w PZL Mielec


Nowe prace rozpoczynają się w 2022 r. i pomogą utrzymać 200 miejsc pracy w Polsce. PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin i jeden z najdłużej działających w Polsce producentów samolotów, zostanie partnerem produkcyjnym jednego z najbardziej udanych programów budowy myśliwców naddźwiękowych na świecie.

Od przyszłego roku będzie przygotowywać komponenty i zespoły do najnowszej generacji F-16 Block 70/72, utrzymując około 200 miejsc pracy, a około 60 nowych zostanie utworzonych dzięki tej inicjatywie.

To wydarzenie stanowi nowy i ważny kamień milowy w historii zakładu PZL Mielec, który w produkcję samolotów odrzutowych był ostatnio zaangażowany ponad 20 lat temu, kiedy ostatni samolot szkolny I-22 Iryda zszedł z linii produkcyjnej.

Od przyszłego roku PZL Mielec będzie produkować strukturę tylnego kadłuba, kadłub centralny, strukturę kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą dla wszystkich produkowanych myśliwców F-16, później przekazując te komponenty lotnicze do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie.

Dzisiejsze ogłoszenie podkreśla nasze zaangażowanie w PZL Mielec i zwiększanie obecności przemysłowej Lockheed Martin w Polsce, gdzie obecnie zatrudniamy bezpośrednio około 1 600 osób i zapewniamy kolejnych ponad 5 000 miejsc pracy w ramach polskiego łańcucha dostaw” – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas naszego ponad 20-letniego strategicznego partnerstwa z Polską zapewniliśmy transfer technologii, możliwości badawczo-rozwojowe, długoterminowe i zrównoważone miejsca pracy związane z zaawansowanymi technologiami, ale także wzrost ekonomiczny i możliwości eksportowe” – dodaje Robert Orzyłowski. „Wybranie przez Polskę F-35 otworzyło drzwi do dalszego rozwoju tej współpracy i było krokiem w kierunku dzisiejszego ekscytującego ogłoszenia”.
Dzięki już potwierdzonym zamówieniom na F-16 Block 70/72 z Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji i dwóch innych międzynarodowych klientów, globalne zainteresowanie na nowo wyprodukowane myśliwce i zmodernizowane F-16V pozostaje duże.

Polska eksploatowała F-16 w swojej flocie przez ostatnie 15 lat, a tego lata osiągnęła ona znaczący sukces w postaci osiągnięcia 100 000 godzin nalotu.
F-16 to kluczowy element Polskich Sił Powietrznych” – mówi Danya Trent, wiceprezes programu F-16. „Ta nowa praca produkcyjna w PZL Mielec umocni Polskę jako kluczową część globalnego programu F-16 na wiele lat”.
Oprócz F-16, Polska zakupi również 32 sztuki myśliwców F-35, z których pierwszy zostanie dostarczony w 2024 roku. Uzupełniające się zdolności i interoperacyjność między obydwoma typami myśliwców służą wzmocnieniu zdolności Sił Powietrznych Polski i umożliwiają partnerstwo w zakresie realizacji misji, szkoleń, produkcji sprzętu, jak i taktyki z innymi członkami NATO.

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki: – Rozpoczęcie produkcji dużych struktur samolotu F16 to kolejny ważny kamień milowy w rozwoju PZL Mielec i dywersyfikacji naszej produkcji. Prace wdrożeniowe i przygotowawcze do uruchomienia są w toku i obejmują między innymi modernizację i przygotowanie powierzchni oraz ustawienie linii produkcyjnej.  Samolot F16 postrzegany jest jako ikona lotnictwa wojskowego i cieszymy się, że od 2022 r. pracownicy PZL Mielec będą mieli swój udział w jego produkcji – powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec.

Zakup 48 samolotów F-16 w wersji Block 52+ odbył się pod koniec 2002 roku. W 2006 roku rozpoczęły się dostawy. Polskie F-16 stacjonują w dwóch bazach – Łasku koło Łodzi i poznańskich Krzesinach.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

W szpitalu fotele do kangurowania i karmienia noworodków od WOŚP [FOTO]

Wiadomości Mielec

Szczury doprowadziły do zamknięcia budynku przedszkola

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa