W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Na terenie Leśnictwa Przecław archeolodzy poszukują tropów „potopu szwedzkiego”

W okolicy tzw. Grobu Dragona w Leśnictwie Przecław prowadzane są badania terenowe związane z weryfikacją i wyznaczeniem maksymalnego zasięgu cmentarza wojennego z okresu „potopu szwedzkiego”.

Prace archeologiczne skupiają się na ewentualnym potwierdzeniu występowania tego obiektu z jednoczesnym określeniem jego ewentualnego zasięgu – poinformował Pan Dominik Kurek, kierownik grupy archeologów prowadzącej poszukiwania.

Gmina Żyraków w dniu 2 marca 2017r. zawarła porozumienie z Wojewodą Podkarpackim w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi. Zakres porozumienia obejmuje prace ziemno-konserwacyjne na mogiłach zbiorowych w Korzeniowie.

Grób Dragona jest wpisany do rejestru cmentarzy wojennych jako miejsce upamiętnienia poległych żołnierzy Czarnieckiego Chorągwi Dragońskiej poległym w obronie Korzeniowa i okolic w bitwie ze Szwedami w latach 1656-1658.

Opiekę nad tym miejscem pamięci sprawuje Wojewoda Podkarpacki, a zadanie wykonuje Gmina Żyraków. W związku z tym, iż zlokalizowany jest na działce leśnej Zarządzanej przez Nadleśnictwo Tuszyma zostało spisane z nadleśnictwem stosowne Porozumienie na wejście w teren celem przeprowadzenia w/w prac.

Tekst i zdjęcia: Artur Święch

 

fot. Krzysztof Augustyn
fot. Krzysztof Augustyn
Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa