W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Nagroda marszałka dla KŻ Orkan

Klubowi  Żeglarskiem  Orkan W Mielcu  uchwałą Zarządu Województwa Podkarpackiego w Mielcu przyznana zostało II miejsce w konkursie o nagrodzą Marszałka naszego województwa dla najlepszej organizacji pozarządowej w kategorii sport i turystyka.

Mielec do najbliższej słonej wody to 650 km,  skąd się wzięła ta pasja do żeglowania? Kilka słów o historii mieleckiego żeglarstwa tego klubowo.

Początki mieleckiego żeglarstwa związane są nierozerwalnie z działającym w naszym mieście oddziałem zakładowym PTTK, a szczególnie Komisją Turystyki Żeglarskiej. Już od początku lat siedemdziesiątych trwały próby utworzenia klubu żeglarskiego. Zaowocowało to w kwietniu 1973 roku utworzeniem Klubu Turystyki Żeglarskiej TRAMP.  Ojcami założycielami byli między innymi:   Bezak,  Boicetta, Kędzior, Kolenda, Kozub, Kwaśniewski, Luchowski, Łopuszyński, Pilak, Sidor, Skrzypczyk, Sulik, Surma, Trzpis, Wolanin/

 

Pierwszy  i najistotniejszy  dokument w historii naszego klubu to uchwała członków PTTK z 28 kwietnia 1973 roku w sprawie utworzenia w miejsce istniejącego koła nr 13 PTTK – Klubu Żeglarskiego – a dokładnie: Klubu Turystyki Żeglarskiej “TRAMP” w Mielcu i wybór na jego pierwszego przewodniczącego kolegi Edmunda Pilaka. 

Już w pierwszym roku działalności klub liczył 51 członków, w tym 6 żeglarzy jachtowych 19 sterników. Sprzęt, patrząc z dzisiejszego punktu widzenia nie powalał na kolana: w 1973 roku klub dysponował 1 łodzią klasy omega z 1958 roku, jedną łodzią klasy finn z 1958 roku, jedną łodzią wiosłową i jednym kajakiem. Początki działalności to żeglowanie po Wiśle na wysokości ówczesnego ośrodka wypoczynkowego WSK Mielec w Woli Zdakowskiej z malutką bazą sprzętu pływającego, która spłonęła podczas pożaru obiektu.

 

Kolejną ważną datą w  historii był początek 1976 roku, kiedy to 10 lutego podjęto uchwałę o zmianie nazwy klubu na funkcjonującą do dziś – Klub Żeglarski ORKAN w Mielcu.  W tych latach  majątek klubu stanowiły cztery jachty

 

  • łódź żaglowa FINN z 1950 roku,
  • omega z 1952 roku,
  • RAMBLER z 1976 roku
  • ORION – nabyty w 1977 roku

Oprócz rejsów  po Wiśle żeglarze zaczynają stawiać pierwsze kroki na Zalewie Szczecińskim, na Mazurach, na Bałtyku, szkolą się na wyższe stopnie między innymi w takich ośrodkach jak Trzebież.   W latach osiemdziesiątych klub przenosi swoją siedzibę do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Rzemieniu. Powstają i są realizowane plany budowy i zakupu nowych jachtów, powiększa się liczba członków, dochodząc w pewnym momencie do 150 osób.  Pod koniec lat 80 zakupiono do klubu nowoczesny jacht klasy VENUS z chojnickiej stoczni. Były też jachty BEZ-4,  dwa optymisty, jacht klasy ZEFIR.   Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, klub kierowany przez Bogdana Ostrowskiego zmienia formułę działania, statut, porządkowane są sprawy majątkowe.  W 1992  został powołany „nowy  stary” Orkan.  Klub od tej pory jest na własnym rozrachunku, pozbawiony dotacji z WSK. Utrzymuje się ze składek członków, darowizn i, jeśli się czasami udawało – z wpłat od sponsorów. W 2004 roku, jako druga organizacja pozarządowa w Mielcu uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki temu rokrocznie kasa klubu zasilana jest  kwotami pochodzącymi z 1% podatku. Od kilku lat z powodzeniem startujemy w konkursach ofert Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, co pozwala nam w pewien sposób dofinansowywać kursy żeglarskie dla młodzieży.  Zaś w 1014 roku klub wygrał dotację

Przez prawie trzy dekady korzystaliśmy z bazy w Rzemieniu. Tam odbywały się szkolenia na stopień żeglarza jachtowego, miłośnicy żagli spotykali się na uroczystościach rozpoczęcia i zakończenia sezonu. W 2012 roku zmuszeni byliśmy przenieść naszą bazę klubową do Otałęży, gdzie znajduje się 60 hektarowy akwen.  .

Wielu zadawało sobie pytanie: czy na malutkim stawie nr 3, bardziej wędkarskim, czy też raczej kąpielisku można zdobyć odpowiednie kwalifikacje? Odpowiedzią na to niech będzie zdjęcie flagi KŻ ORKAN na tle przylądka Horn i na tle Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego gdzie jachtem dotarł absolwent naszego kursu z 2002 roku  Darek Gadomski, udział członków naszego klubu w Operacji Żagiel 2010, coroczne pływania po Bałtyku, Morzu Północnym, Adriatyku, Oceanie Atlantyckim. W ciągu 40 lat udało nam się wyszkolić prawie sześciuset żeglarzy. Przy udziale i pomocy Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego  członkowie klubu  zdobywali wyższe stopnie żeglarskie, instruktorskie, mieli możliwość ukończyć kursy operatorów łączności bliskiej wymagane na wodach morskich.

Najnowszym pomysłem mieleckich żeglarzy jest akcja zostań optymistrzem, gdzie uczy się dzieci w wieku od 7-14 pływania na jachtach klasy optymist. Zorganizowano na żwirowisku w Otałęży regaty w których brało udział 18 młodych żeglarzy.

KŻ Orkan zaprasza wszystkich chętnych do współpracy, zabawy nad wodą. Może jakieś szkoły są zainteresowane informacjami na temat szkolenia na optymistach.

Mariusz Wiącek

[nggallery id=58]

Zobacz też...

Przecławianka w tegorocznych wyborach Miss Podkarpacia 2018

Redaktor naczelny

Szkoła jak nowa

Hakeros

W piątek, 9 marca, otwarcie trzech inwestycji w mieleckim szpitalu

Redaktor naczelny