W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Sport

Nagrody Prezydenta Kozdęby dla sportowców [VIDEO]

Tradycyjnie Urząd Miejski w Mielcu zorganizował uroczystość wręczenia wyróżnień dla najlepszych mieleckich sportowców, którzy odnosili największe sukcesy w roku 2016, na mistrzowskich imprezach sportowych rozgrywanych zarówno w kraju jak i za granicą.

Nagrody Prezydenta Mielca Daniela Kozdęby otrzymali wszyscy medaliści imprez rangi mistrzostw Polski, Europy i świata. Wyróżniono także trenerów, działaczy i nauczycieli najbardziej zaangażowanych w rozwój sportu w naszym mieście.

Miniony rok był niezwykle udany dla zawodniczek i zawodników z mieleckich klubów. Oprócz medali indywidualnych przyniósł także sukcesy w grach zespołowych na czele z historycznym awansem piłkarzy FKS Stali Mielec do I ligi. Piłkarze ręczni wystąpili w turnieju finałowym Pucharu Polski, a siatkarki Szóstki Mielec zagrały w finałach Mistrzostw Polski juniorek.

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba serdecznie gratulował wszystkim wyróżnionym ich osiągnięć, podkreślając, że są owocem wielkiej codziennej pracy i wysiłku poszczególnych sportowców. Tych osiągnięć by nie było, gdyby nie pasja i zaangażowanie ich trenerów i działaczy sportowych, często poświęcających każdą wolną chwilę dla rozwoju talentów ich podopiecznych.

Jako pierwszy z rąk prezydenta Daniela Kozdęby nagrodę odebrał Patryk Jaszcz, który z sukcesami startuje w Olimpiadach Specjalnych. Jego specjalnością jest bowling, konkurencja w której półtora roku temu w Los Angeles zdobył trzy złote medale na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.

W ubiegłym roku najwięcej medali mieleccy sportowcy zdobyli w modelarstwie kosmicznym i lekkiej atletyce. Juniorzy – Wojciech Koszelski, Przemysław Żurawski,  Eryk Halaburda, Bartosz Kaźmierski, Kacper Krempa, Mateusz Czerkies i senior Andrzej Rusinowski oraz ich instruktor i jednocześnie zawodnik Grzegorz Goryczka, zdobywali medale zarówno na Mistrzostwach Polski jak i podczas Mistrzostw Europy we Lwowie. Dwaj młodzi mielczanie – Wojciech Koszelski i Przemysław Żurawski stanęli tam na pierwszym i drugim stopniu podium w kategorii juniorów.

Wśród lekkoatletów na szczególne uznanie zasłużyli nasi olimpijczycy – Paulina Buziak-Śmiatacz i Rafał Augustyn. Obydwoje po raz kolejny wystartowali na igrzyskach w konkurencji chodu sportowego, a w kraju zdobyli kolejne złote krążki do swoich bardzo bogatych medalowych kolekcji.

Wyróżnienie odebrali także inni reprezentanci LKS Stali Mielec, medaliści mistrzostw Polski młodzików i juniorów – Małgorzata Jacher, Maksymilian Kulig, Julia Mądra i Wiktoria Raś (wszyscy chód sportowy) oraz medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Polski – Sebastian Janusz (rzut młotem) i Katarzyna Zdziebło (chód sportowy).

Pod względem sportowym największym osiągnięciem indywidualnym w mieleckim sporcie w roku 2016 był brązowy medal Mistrzostw Europy kadetów w szermierce zdobyty w Nowym Sadzie przez zawodnika PTG Sokoła Mielec Wojciecha Lubienieckiego – ucznia I LO  w Mielcu. W imieniu Wojtka przebywającego na zgrupowaniu kadry narodowej, wyróżnienie odebrała mama Elżbieta. Wyróżnienia w szermierce trafiły także do Weroniki Wiktor z PTG Sokoła Mielec oraz do szpadzistów Gryfu Mielec –  Macieja Kaźmierskiego, Pawła Urbana, Piotra Urbana i Szymona Tarachanowicza.

Kolejnymi wyróżnionymi sportowcami za ubiegłoroczne osiągnięcia byli:

 • Aleksander Tor, podwójny mistrz Polski w tenisie ziemnym weteranów
 • Maksymilian Cerlich i Andrea Litwin, pływacy Ikara Mielec
 • Daniel Paduch, medalista Mistrzostw Polski w pływaniu – Masters
 • Jakub Kipa, medalista Mistrzostw świata i Europy  w speedcubingu
 • Edward Burek, modelarz lotniczy, medalista drużynowych Mistrzostw Europy seniorów
 • Michał Krężel, modelarski medalista w kategorii juniorów
 • Maciej Kielek, Nikola Graniczka i Maria Skowron, medaliści mistrzostw w karate
 • Hubert Zięba, szachista Lotnika Mielec, mistrz Polski w kategorii dzieci
 • Robert Karnasiewicz, mistrz Polski w szachach wśród nauczycieli
 • Magdalena Łączak i Paweł Dybek, specjaliści biegowych ultramaratonów
 • Weronika Czerwińska, Mateusz Machnik, Jacek Kusek i Grzegorz Skowron z Automobilklubu Mieleckiego, wicemistrzowie Polski w ratownictwie medycznym

Wśród trenerów i działaczy nagrody otrzymali współtwórcy awansu piłkarzy FKS Stali Mielec na zaplecze ekstraklasy – Janusz Białek, Maciej Serafiński i Bogusław Wyparło, Marzena Kulig (chód sportowy – LKS Stal Mielec), Roman Murdza (siatkówka – UKS Szóstka Mielec), Krzysztof Augustyn (chód sportowy – LKS Stal Mielec i kadra narodowa juniorów), a także nauczycielki wychowania fizycznego – Elżbieta Lodarska i Barbara Dobrowolska oraz Eliza Karkut z zarządu klubu pływackiego Ikar Mielec.

Przyznano także dwie nagrody specjalne – dla Anny Wojtas z UKS Szóstki Mielec i Pawła Wilka – najdłuższego stażem (17 lat) wychowanka i zawodnika drużyny piłki ręcznej SPR Stali Mielec S.A

Łukasz Kucharewicz UM

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa