W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje Materiały promocyjne

Najlepiej płatne zawody bez wykształcenia wyższego

Choć jeszcze około dziesięciu lat temu panował mit, że po ukończeniu studiów łatwo znaleźć pracę, obecnie rynek pracy zweryfikował, że jest inaczej.

Choć uczelnia wyższa rzeczywiście może przyczynić się do rozwoju zawodowego, to jednak ukończenie nie każdych studiów równa się z dobrymi zarobkami czy łatwością w znalezieniu pracy.

Co ciekawe, coraz bardziej cenione są zawody, do których wystarczy ukończenie technikum, zawodówki, szkoły policealnej, a nawet kursu. Mając fach w ręku nie tylko łatwiej będzie ci znaleźć pracę, ale masz także szansę na dość dobre zarobki. W tym artykule przedstawiamy, jakie zawody bez wykształcenia wyższego wiążą się z najwyższymi zarobkami.

Dlaczego osoby z konkretnymi umiejętnościami są coraz bardziej cenione na polskim rynku pracy?

Dane Eurostatu wskazują na to, że ponad 40% Polaków w wieku 25-34 lat ukończyło studia wyższe. W efekcie jesteśmy jednym z najlepiej wykształconych społeczeństw w Unii Europejskiej.

Nie oznacza to jednak, że ukończenie studiów gwarantuje pracę. Wprost przeciwnie: osoby z teoretyczną wiedzą nie zaspokajają potrzeb rynku pracy. Coraz więcej firm szuka osób, które mają konkretne umiejętności. Niekoniecznie muszą to być kompetencje zdobyte podczas nauki w szkole zawodowej czy technikum. Czasami wystarczy ukończenie dodatkowego kursu lub szkolenia.

Oczywiście, brak studiów będzie stał na przeszkodzie, aby zacząć pracę w zawodach takich jak lekarz, prawnik, nauczyciel, etc. – zdobycie rozległej wiedzy w dziedzinie jest tam koniecznością. Jednak w wielu innych branżach najważniejsze są oryginalne umiejętności. Mogą być one nawet cenniejsze niż ukończenie studiów wyższych, ponieważ na rynku nieustannie brakuje specjalistów “z fachem w ręku”.

Zawody bez wykształcenia wyższego, w których można zarobić najwięcej

Kosmetyczka 

Choć część osób pracujących jako kosmetyczka ukończyła studia na kierunku kosmetologia, to jednak praca jest możlwia już po ukończeniu specjalistycznego kursu. Taki kurs kosztuje około 1000 złotych i trwa kilkadziesiąt godzin. Ponieważ coraz więcej osób korzysta z usług kosmetyczek, jest to przyszłościowy zawód.

Według portalu wynagrodzenia.pl, kosmetyczki mogą zarabiać ponad 4 490 złotych brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że stawki zależą od typu zatrudnienia i miejsca, a nawet tego, jakie wykonuje się zabiegi.

Programista (specjalista ds. IT)

Choć zawód informatyka wydaje się być ściśle związany z edukacją, to aż 10% zatrudnionych w branży nie ukończyło żadnych studiów wyższych, a około 45% ukończyło uczelnię wyższą, ale na kierunku niezwiązanym z branżą.

W zawodzie programisty liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności, zdolność analitycznego myślenia, a także bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Możesz być samoukiem lub ukończyć kurs programowania. Wiele szkoleń organizowanych jest online, a więc nie musisz martwić się dojazdami. Co więcej, wielu informatyków pracuje zdalnie, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania lub marzą o podróżach. 

Grafik komputerowy 

Ze względu na rozwój social mediów i na to, że wiele firm decyduje się na obecność online w celu pozyskania nowych klientów, wzrasta zapotrzebowanie na grafików komputerowych. Jeżeli masz zmysł artystyczny, a programy graficzne nie są ci obce, być może warto zainteresować się tym zawodem.

Choć według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia miesięczna pensja brutto dla grafika komputerowego wynosi 4 510 złotych, warto pamiętać, że wpływa na nią wiele czynników. Znaczenie mają twoje umiejętności i to, z jakim klientem pracujesz oraz na jakich zasadach. Jeżeli wyrobisz sobie markę i będziesz pracował jako freelancer z zagranicznymi klientami, możesz zarobić znacznie więcej i to bez wychodzenia z domu.

Spawacz

W całym kraju brakuje ekspertów z branży budownictwa i to nie tylko inżynierów, ale też wyspecjalizowanych pracowników fizycznych. Coraz częściej firmy poszukują spawaczy. Zdobycie fachu jest dość łatwe: wystarczy uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu, biorąc udział w kursie.

Aby podejść do kursu, trzeba być osobą pełnoletnią, mieć podstawowe wykształcenie oraz być zdrowym. Po ukończeniu kursu szybko znajdziesz pracę, w której średnio zarobisz 4 340 złotych brutto na miesiąc.

Jak zdobyć dobrze płatną pracę bez wykształcenia? 

Wiesz już, że istnieją zawody, w których można nieźle zarobić, a do których pełnienia nie musisz koniecznie kończyć studiów. Jak jednak zdobyć taką pracę? Przede wszystkim sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane umiejętności. Pamiętaj, że istnieje wiele szkoleń i kursów, w które możesz zainwestować, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Jeżeli masz już odpowiednie doświadczenie i/lub umiejętności, przedstaw je w ciekawy sposób w profesjonalnym CV. Skorzystaj z szablonów, aby w łatwy sposób stworzyć idealne podanie.  

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa