W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Narodowe Czytanie 2021 w Zespole Szkół Budowlanych [FOTO]

3 września 2021 w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu przeddzień ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania uczniowie z klas: III TC, III TCp i IV TC wzięli udział we wspólnym głośnym czytaniu utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, który był lekturą  jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji. 

Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone krótkim przemówieniem dyrektora ZSB pana Stanisława Starzyka, który przybliżył młodzieży, krótki rys historyczny akcji, a także cel przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa i  ukazanie piękna literatury polskiej. Pan dyrektor przygotował także dziesięć książek „Moralność pani Dulskiej”, które rozlosował wśród uczestników. Dodatkowo książki zostały opatrzone pamiątkową pieczęcią, którą szkoła otrzymała z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uczniowie, którzy wyrazili chęć czytania utworu Zapolskiej doskonale wcielili się w swoje role, oddając emocje i klimat dzieła. Organizatorkami akcji w szkole były nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Jadwiga Stala –Dudek.

Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Akcja ta otworzyła cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Pierwszym czytanym przez Polaków dziełem był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony akcji Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda zaproponowali do czytania  Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.  To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. 

Nowele Polskie. Jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda:
–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
6 września w przeddzień ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania uczniowie liceum wzięli udział we wspólnym głośnym czytaniu wybranych nowel. Został odczytany list Pana Prezydenta, przypomniano młodzieży cele akcji. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów wybranych nowel.

Przeczytano między innymi takie nowele jak: Dym M. Konopnickiej, Mój ojciec wstępuje do strażaków B. Schulza, Sawa H. Rzewuskiego. Uczniowie, którzy czytali teksty wczuli się w swoje role doskonale oddając emocje i klimat dzieł. Z pewnością podczas zajęć z języka polskiego jeszcze nie raz wybrzmią przygotowane przez uczniów teksty.

Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa, zachęcenie do udziału w akcji czytania nowel, pokazanie piękna polskiej literatury.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Wypadek z udziałem 17-letniej rowerzystki

Wiadomości Mielec

Jubileusz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Wypadek z udziałem rowerzystki

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa