W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza mielczan do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczne czytanie Ballad i romansów odbędzie się w sobotę, 3 września 2022 r., godz. 16.00 w Rynku naszego miasta.

Narodowe Czytanie jako ogólnopolska akcja zapoczątkowana została w 2012 roku. Jej celem jest promowanie polskiej literatury, której fragmenty odczytywane są w miejscach publicznych oraz środkach masowego przekazu. Nasza Biblioteka corocznie wpisuje się w tę tradycję krzewienia kultury słowa pisanego…

Na lekturę tegorocznej edycji wybrane zostały Ballady i romanse Adama Mickiewicza. „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Zachęcamy mielczan do włączenia się do akcji i wspólnego czytania utworu wpisującego się w trwający Rok Romantyzmu Polskiego. Czytelnikom, którzy przyniosą własny egzemplarz książki wbijemy pamiątkowy stempel z logo akcji. 

Zapraszamy!!

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Potrącenie rowerzysty na rondzie

Wiadomości Mielec

Potrącenie motorowerzysty w Woli Mieleckiej

Wiadomości Mielec

Żołnierze w powiecie mieleckim na ćwiczeniach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa