W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu zaprasza mielczan do udziału w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku „lekturą obowiązującą” na Narodowym Czytaniu będzie sztuka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Czytanie odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 r., o godz. 17.30 na placu przed Biblioteką (wejście od ul. Solskiego).

Narodowe czytanie Zapolskiej

Akcja „Narodowe Czytanie” zapoczątkowana została w 2012 roku. Jej celem jest promowanie polskiej literatury, której fragmenty odczytywane są w miejscach publicznych oraz środkach masowego przekazu. Do tej pory czytane były: „Pan TadeuszAdama Mickiewicza, „Dzieła” Aleksandra Fredry, „TrylogiaHenryka Sienkiewicza, „LalkaBolesława Prusa,  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „WeseleStanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Na lekturę tegorocznej, jubileuszowej, dziesiątej edycji wybrana została „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Zapraszamy mielczan do włączenia się do akcji i wspólnego czytania „Moralności Pani Dulskiej”.

Czytelnikom, którzy przyniosą własny egzemplarz książki wbijemy pamiątkowy stempel z logo akcji. Zapraszamy!

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa